Kohtul loa küsimine lapse nimel tehingu tegemiseks

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 29 Mär 2021, 14:22

Kohtul loa küsimine lapse nimel tehingu tegemiseks

29 Mär 2021, 14:29

Tere!

Olukord selline, et vanaema on tema omandis olevale korterile andnud lapse kasuks kasutusvalduse (piiratud, vaid üüritulu teenimise eesmärgil, igasugune muu kasutusviis on keelatud), mida kasutusvalduse andmise lepingu kohaselt on võimalik lõpetada teatades sellest ette 1 kuu.
Küsimused:
a) kas ainus viis selle kasutusvalduse lõpetamiseks on saada kohtult luba? Milline on kohtult loa küsimise protseduur (mis peab avalduses kirjas olema, kes esitama, kuhu jne)
b) kas poolte kokkuleppel saab kasutusvalduse lõpetada ka väiksema kui 1-kuulise etteteatamisega?

Ette tänades

Postitusi: 2058
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kohtul loa küsimine lapse nimel tehingu tegemiseks

31 Mär 2021, 07:00

Tere

Vanematel kui lapse seaduslikel esindajatel on lapse varaga seotud küsimustes samad õigused ja kohustused nagu eestkostjal. Perekonnaseaduse § 187 lg 1 p 2 kohaselt ei või eestkostja eestkostetava nimel kohtu eelneva nõusolekuta käsutada eestkostetavale kuuluvat kinnisomandi ülekandmisele või kinnisasjaõiguse tekkimisele, ülekandmisele või lõppemisele suunatud nõuet. Seega on asjaõiguse lõpetamiseks nõusoleku küsimine vajalik. Nõusoleku saamiseks tuleb esitada avaldus alaealise elukohajärgsele maakohtule. Avaldust saavad esitada lapse hooldusõiguslikud vanemad, kui hooldusõigus on mõlemal vanemal, tuleks avaldus esitada ühiselt. Avalduses tuleb kindlasti märkida, millist alaealise õigust soovitakse käsutada ja kuidas on see alaealise huvides ja/või kuidas käsutamata jätmine võiks alaealise huve kahjustada. Kui kinnisasja omanik ja asjaõiguse omanik lepivad kokku teisiti, ei ole lepingus märgitud etteteatamistähtaja järgimine kohustuslik.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta