Kohtul loa küsimine lapse nimel tehingu tegemiseks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtul loa küsimine lapse nimel tehingu tegemiseks

29 Mär 2021, 14:29

Tere!

Olukord selline, et vanaema on tema omandis olevale korterile andnud lapse kasuks kasutusvalduse (piiratud, vaid üüritulu teenimise eesmärgil, igasugune muu kasutusviis on keelatud), mida kasutusvalduse andmise lepingu kohaselt on võimalik lõpetada teatades sellest ette 1 kuu.
Küsimused:
a) kas ainus viis selle kasutusvalduse lõpetamiseks on saada kohtult luba? Milline on kohtult loa küsimise protseduur (mis peab avalduses kirjas olema, kes esitama, kuhu jne)
b) kas poolte kokkuleppel saab kasutusvalduse lõpetada ka väiksema kui 1-kuulise etteteatamisega?

Ette tänades

Re: Kohtul loa küsimine lapse nimel tehingu tegemiseks

31 Mär 2021, 07:00

Tere

Vanematel kui lapse seaduslikel esindajatel on lapse varaga seotud küsimustes samad õigused ja kohustused nagu eestkostjal. Perekonnaseaduse § 187 lg 1 p 2 kohaselt ei või eestkostja eestkostetava nimel kohtu eelneva nõusolekuta käsutada eestkostetavale kuuluvat kinnisomandi ülekandmisele või kinnisasjaõiguse tekkimisele, ülekandmisele või lõppemisele suunatud nõuet. Seega on asjaõiguse lõpetamiseks nõusoleku küsimine vajalik. Nõusoleku saamiseks tuleb esitada avaldus alaealise elukohajärgsele maakohtule. Avaldust saavad esitada lapse hooldusõiguslikud vanemad, kui hooldusõigus on mõlemal vanemal, tuleks avaldus esitada ühiselt. Avalduses tuleb kindlasti märkida, millist alaealise õigust soovitakse käsutada ja kuidas on see alaealise huvides ja/või kuidas käsutamata jätmine võiks alaealise huve kahjustada. Kui kinnisasja omanik ja asjaõiguse omanik lepivad kokku teisiti, ei ole lepingus märgitud etteteatamistähtaja järgimine kohustuslik.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta