Lapsetoetus, alimendid ja kool

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 17 Veebr 2021, 12:07

Lapsetoetus, alimendid ja kool

17 Veebr 2021, 14:37

Tere

Minu kaaslasel ja tema eksmehel on ühine laps. Tänaseks on minu kaasa eksmehel praeguse naisega 2 ühist last. Kokku on eksmehel 3 last. Laps elab meiega. Eksmees tahab, et lapse ema loobuks igakuisest lapsetoetusest, tema kasuks, et ta saaks 3-me lapse pealt suurpere toetust ca 500 €. Vastutasuks pakkus, et maksab lapse emale riigi poolt saadava 60 € asemel 100 €. Kuna neil on läbi käidud 3-me aastane kohtutee lapse hoolduse osas, ei ole tema vastu usaldust. Eksmehe praegune naine väidab, et eksmees ei pea maksma lapse emale midagi, et teeb seda vabatahtlikult ning kui lapse ema pole nõus lapsetoetusest loobuma, lõpetab ta alimentide 150 € maksmise.
Sügisest läheb laps I klassi. Eksmees tahab lapse kooli panna Tallinnasse. Laps elab pôhikohaga meiega ning ka sissekirjutus on Kuusalus. Eksmees survestab teda igast küljest. Lapsega arstil käimised, ravimid ja ka suurem osa lapse riiete ostust, on lapse ema kanda. Kohtu lahend on, et lapse isa tuleb igal teise nädala kolmapäeva õhtul lapsele lasteaeda järgi, ning lapse ema võtab lapse esmaspäeval Tallinnast peale. Elu on aga näidanud, et lapse viib Tabasallu minu kaaslane. Mõned üksikud korrad on ta tulnud Kuusallu lapsele järgi. Lapse elukoht ja viibimiskoht on määratud lapse ema juurde.

Küsimused:
1. Kas lapse isal on seaduslik alus nõuda, et laps hakkab käima Tallinnas koolis, kui lapse elukoht on Kuusalus ning kust ta saaks vajadusel ka jala koju jalutada mööda spetsiaalset koolilaste teed? Tallinnast Tabasalusse ning ammugi mitte Kuusallu, pole see võimalik.
2. Kui palju on seadusest tulenev kohustus lapse isal maksta alimente, kui laps elab ühes kuus 20-21 päeva, (olenevalt kuust, kas kuus on 30 või 31 päeva) oma emaga ning 10 päeva viibib ta isa juures?
3. Kas lapse isal on üldse õigus nõuda, et igakuine lapsetoetus 60 € hakkaks temale laekuma?

Lugupidamisega
Urmas

Postitusi: 2062
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Lapsetoetus, alimendid ja kool

25 Veebr 2021, 19:00

Tere

Kuni vanematel on ühine hooldusõigus, tuleb lapsesse puutuvad küsimused lahendada üksmeeles, kokkuleppel, seades esikohale lapse huvid ja vajadused. Kui seemingil põhjusel ei õnnestu või kui erimeelsused on liiga suured, tuleks pöörduda kohtusse hooldusõiguse ühele vanemale osalise üle andmise avaldusega. Seda siiski vaid lapse parimaid huve silmas pidades ja vanemate endi emotsioone ja soove tagaplaanile jättes.
1. Lapse koolivaliku üle peaks otsustama üksmeeles. Kui esinevad asjaolud, miks on lapse huvides käia kodust kaugel koolis, tuleks seda nõudval vanemal need esile tuua ja vanematel omavahel läbi arutada. Kui tegemist on põhjendamatu takistamisega, tuleks taotleda kohtul hooldusõiguse või otsustusõiguse lapse koolivaliku osas emale üle andmist.
2. Oluline ei ole kui palju aega laps veedab kummagi vanemaga vaid kes kannab lapse kulud. Eelduslikult kannab vanem esmased kulud ajal kui laps viibib temaga (toit ja eluase) ent lapsel on ka riidekulud, lasteasutus, tarnsport jne. Kui lapse vajadused on kokku lepitud ja vanemad katavad need vajadused võrdses määras võib esineda olukord, kus elatist rahas maksta ei tulegi.
3. Peretoetust makstakse vanemale, kellega laps koos elab. Kui laps kasvab võrdselt mõlema lahus elava vanema juures, arvatakse laps ühe vanema pere koosseisu vastavalt vanematevahelisele kokkuleppele.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta