Abiellumine välismaalasega.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abiellumine välismaalasega.

12 Veebr 2021, 06:59

Tere. Palun öelge, kui ma tahaksin abielluda väljastpoolt Euroopa Liitu pärit naisega (ukrainlanna) siis kas peale abiellumist saab minu naine taotleda alalist elukohaluba ja tööluba Eestis või peame hakkama mingit kaugabielu viljelema? Kas see saadav elamisluba ja töötamisluba kehtib kogu Euroopa Liidu territooriumil ja kas on tähtajatu või tähtajaline? Mis juhtub nende lubadega siis kui me peaksime mingil põhjusel näiteks paari või kolme aasta pärast lahutama? Infoks veel nii palju, et hetkel see Ukrainlanna elab ja töötab ametlikult eestis vahendusfirma kaudu. Kas see muudab meie jaoks olukorra lihtsamaks?

Re: Abiellumine välismaalasega.

19 Veebr 2021, 17:46

Tere

Elama asumiseks abikaasa juurde saab peale abiellumist taotleda tähtajalise elamisloa. Elamisluba pereliikmega liitumiseks antakse välismaalasele (mitte EL kodanikule) kuni 5 aastaks ning seda võib pikendada kuni 10 aastaks korraga. Kui elamisluba anti tähtajaliselt abikaasa juurde elama asumiseks, tunnistatakse abielu lahutades elamisluba kehtetuks kui see on kehtinud kuni kolm aastat. Kui elamisloa andmisest on möödunud üle kolme aasta, sätet ei kohaldata. Kui välismaalane on saanud tähtajalise elamisloa elama asumiseks abikaasa juurde ja on sellel alusel elanud Eestis vähemalt kolm aastat, võib talle anda tähtajalise elamisloa püsivalt Eestisse elama asumiseks.
Põhjalikud selgitused tähtajalise elamisloa ja selle taotlemise kohta abikaasa juurde elama asumiseks on leitavad PPA veebilehel https://www.politsei.ee/et/juhend/elami ... -asumiseks

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Abiellumine välismaalasega.

26 Mai 2021, 18:46

Vabandust, veel küsimusi teile - kui abiellun kolmandast riigist pärit kodanikuga ja kui ta taotleb ja saab selle elamisloa kas siis on temal automaatselt ka õigus valida endale sobiv tööandja ja töötada tema juures? Või on vaja töötamiseks eraldi luba taotleda? Mis juhtub minu abikaasaga siis kui mina peaksin surema no näiteks aasta või kahe pärast peale abiellumist, kas siis peab minu abikaasa lahkuma Eestist oma kodumaale tagasi või võib Eestis edasi elada ja töötada? Tänan tähelepanu ja vastuse eest ette.

Re: Abiellumine välismaalasega.

28 Mai 2021, 11:36

Tere

Elamisloa alusel Eestis elavatel välismaalastel on üldjuhul õigus Eestis töötada. Alates 01.09.2013 ei väljastata Eestis eraldi tööluba.Kui abielu ei lõpe lahutuse vaid abikaasa surmaga, ei pruugita elamisloa pikendamisest keelduda. Otsus tehakse aga konkreetsetest asjaoludest lähtuvalt iga üksikjuhtumit eraldi hinnates. Välismaalaste seaduses on sätestatud, et kui välismaalane on saanud tähtajalise elamisloa elama asumiseks abikaasa juurde ja abielu lõpeb enne kolme aasta möödumist elamisloa saamisest arvates, kuid välismaalase Eestist lahkuma kohustamine oleks talle ilmselgelt liiga koormav, võib talle anda tähtajalise elamisloa püsivalt Eestisse elama asumiseks.
Lisaks märgin, et Politsei- ja piirivalveametis töötavad migratsiooninõustajad, kellelt on võimalik saada vajalikku nõustamist. Migratsiooninõustamise juhend ja nõustajate kontaks on leitavad veebilehel https://www.politsei.ee/et/migratsiooninoustajad

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta