Kas taotleda viibimiskohta või ainuhooldusõigust?

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 02 Veebr 2021, 14:13

Kas taotleda viibimiskohta või ainuhooldusõigust?

02 Veebr 2021, 14:34

Tere,

Kasvatan üksi 2 aastast poega. Lapse isa läks ära kui poeg oli 2 kuune. Ta ei ole tema vastu sellest ajast huvi tundnud ega teda ka toetanud.
Meil on võrdne hooldusõigus. Kas minu olukorras oleks mõistlik taotleda ainuhooldusõigust või lapse viibimiskohta minu juures?

Lugupidamisega,

Maarja Martin

Postitusi: 2062
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kas taotleda viibimiskohta või ainuhooldusõigust?

08 Veebr 2021, 08:35

Tere

Kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust edaspidi ühiselt teostada, on kummalgi vanemal õigus kohtult hagita menetluses taotleda, et lapse hooldusõigus antaks talle osaliselt või täielikult üle. Avaldust ei rahuldata, kui on alust eeldada, et ühise hooldusõiguse lõpetamine ja avaldajale ainuhooldusõiguse määramine ei ole kooskõlas lapse huvidega.
Ühise hooldusõiguse lõpetamise korral lähtub kohus hooldusõiguse ühele vanemale andmise otsustamisel eeskätt lapse huvidest. Üldiselt on kohtud seisukohal, et lapse parimates huvides on kui tal on kaks hooldusõiguslikku vanemat. Siiski võib kohus hooldusõiguse ühele vanemale osaliselt või täielikult üle anda, kui ühise hooldusõiguse teostamine on asjaoludest tulenevalt võimatu või ebamõistlikult keerukas või kui teine vanem ei soovigi hooldusõigust teostada. Kui suures ulatuses hooldusõiguse üleandmist taotleda saab, sõltub konkreetsetest asjaoludest ja neid asjaolusid tuleb kohtule avaldada ning ka tõendada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta