ÜÜrilepingu lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

ÜÜrilepingu lõpetamine

28 Jaan 2021, 11:46

Tere!

Sõlmisin 1.11.20 korteri üürilepingu naisega kellel on 7-a. poeg. Üürnik vaatas korterit 2 korda ja see sobis talle. Peale sissekolimist tulid kogu aeg pretensioonid. 1. küsimus miks ta peab maksma kommunaalkulusid ja mida need sisaladavad. Siis et ahju kütta ei saa, tuleb vingu. Kutsusin sertifitseeritud korstnapühkija, kes seletas, kuidas ahju õigesti kütta. Üürnik karjus korstnapühkijale hüsteeriliselt, et teab ise kuidas kütta. Siis helistas, et pesumasin on katki. Abikaasa paigaldas järgmisel päeval tuttuue pesumasina. Ei meeldinud talle, et külmkapp on vana. Siis et aknad ei käi lahti nii nagu tema tahab. Pretensioonid tulid igapäevaselt. Kannatus katkes ja otsustasin lõpetada üürilepingu vastavalt lepingus ettenähtud etteütlemisajaga 1 kuu. Teatasin üürnikule 11.01.21, et soovin lõpetda lepingu alates 10.02.21.
Selle peale kirjutas ta mulle, et on rase ja ei saa lahkuda enne 31. maid. FB leheküljele ta kirjutas, et otsib uut korterit, kuna praegune korteriomanik (ehk mina) ei soovi panustada korterisse, et muuta ta elamiskõllblikuks. Täiendan, et enne üürniku sissekolimist tegime remondi, soetasime mikrolaineahju, paigaldasime õhksoojuspumba juhuks, kui üürnik peaks mõni päev kodust ära olema ja saaks sooja seni, kuni ahi korteri üles soojendab. Ostsime voodisse uue madratsi, paigaldasime uued lae- ja seinavalgustid ja tegime muid kulutusi.
Siis avastasin üürniku FB lehel kuulutuse järgmise tekstiga: "Kallid lapsevanemad! Saan abiks olla E_P 24/7 (sos, päev, öö), lapse kodus või enda kodus Rakveres". S.t., et ta otsustas minu korteris osutada lastehoiu teenust, mis ei ole kooskõlastatud ei minuga ega ettenähtud üürilepinguga. Naabrid küsivad minu käest, mitu inimest elab korteris, sest koretris käib päeva jooksul palju nimesi. Siit minu küsimus: kas ma võin lõpetada üürilepingu sundkorras raseda naisega, kellel on alaealine laps? Kas selleks on mingid piirangud? Lepingu sõlmimisel naine varjas, et on rase.

Re: ÜÜrilepingu lõpetamine

31 Jaan 2021, 09:49

Tere

Kahjuks ei selgu Teie küsimusest kas sõlmitud oli tähtajatu või tähtajaline üürileping ning millistel alustel Te üürilepingu üles ütlesite ja kuidas selle vormistasite. Sellest aga sõltub lepingu lõppemisest ette teatamise aeg ja ka ülesütlemise kehtivus.
Nii on seaduses sätestatud, et lepingupooled võivad tähtajatu üürilepingu kolme kuuse etteteatamisajaga üles öelda. Kui lepingupooled on kokku leppinud pikemas ülesütlemistähtajas, tuleb järgida seda tähtaega. Lepinguga tähtaega lühendada ei saa ja tähtajalist lepingut korraliselt üles öelda ei saa.
Erakorraliseks ülesütlemiseks peavad aga esinema mõjuvad põhjused. Erakorraline ülesütlemine on lubatud eelkõige Võlaõigusseaduse (VÕS, leitav https://www.riigiteataja.ee/akt/961235?leiaKehtiv) §-des 314–319 nimetatud asjaoludel. Samuti on üürileandja ülesütlemisavaldusele kehtestatud sisu ja vorminõudes (VÕS § 325)
Üürniku rasedus ja alaealiste ülalpeetavate olemasolu ülesütlemise kehtivust ei mõjuta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta