Elatis 2021a

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 20 Jaan 2021, 09:42

Elatis 2021a

20 Jaan 2021, 09:54

Elasin laste isaga 16a kooselus, abielus ei olnud. Nüüdseks elame juba 2a lahus. Eks ära kolis siis ostis kohe omale järelmaksuga talu. Tänaseks väidab ta, et ei suuda kokkuleppe elatist( ei ole ametlikult määratud) tasuda sest muudu ei saa oma pangalaenuga hakkama. Kui palju on 2021a ametlik elatise summa kahe lapse pealt (6a ja 14a) kui lapsed elavad igapäevaselt minuga, isa juures nad olla ei soovi, max 2ööd kuu jooksul on. Ka siis helistab väiksem laps enamus kordadel 10x õhtu jooksul nuttes ja tahab koju(iga kord tuuaksegi ära siis).

Postitusi: 2720
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Elatis 2021a

27 Jaan 2021, 19:22

Tere,

Ülalpidamise ulatus määratakse PKS § 99 lg 1 järgi kindlaks lapse vajadustest ja tema tavalisest elulaadist lähtudes. Elatise suuruse kindlaksmääramisel arvestatakse PKS § 99 lg 2 järgi lapse kõiki eluvajadusi, sealhulgas tema võimete ja kalduvuste kohase hariduse ja kutsealase ettevalmistusega seotud kulutusi ning tema kasvatamise kulutusi. Üldjuhul ei tohi elatis alaealisele lapsele olla väiksem kui pool miinimumpalka, s. o. Käesoleval aastal 292 eurot (sama, mis aastal 2020kuna miinimumpalk jäi samaks). Siiski on Riigikohus sellises määras elatismiinimumi korduvalt kritiseerinud ja kohtus aktiivselt osalenud vanematel on asjaolusid välja tuues õnnestunud sageli elatise summaks saavutada laste tegelikest vajadustest lähtuv summa.
PKS § 105 lg 3 järgi täidavad mitu sama astme sugulast ülalpidamiskohustust osavõlgnikena ning iga osavõlgniku kohustuse suurus määratakse kindlaks võrdeliselt tema sissetuleku ja varalise seisundiga, arvestades ka tema ning ülalpidamist saama õigustatud isiku vahelisi suhteid. Selle sätte kohaselt peavad vanemad võrdväärse sissetuleku ja varalise seisundi korral andma lapsele võrdsetes osades ülalpidamist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta