Notariaalse elatiskokkuleppe tühistamine.

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 20 Jaan 2021, 09:10

Notariaalse elatiskokkuleppe tühistamine.

20 Jaan 2021, 09:23

Tere.

Mul on sõlmitud lapse emaga notariaalne elatise maksmise kokkulepe,kuidas saaksin selle tühistada kui teine osapool ei nõustu.
Hetkel maksan pool miinimumpalgast mis igaastaselt suureneb.
Tühistada sooviksin seoses kevadel muutuva elatise maksmise süsteemiga.

Lugupidamisega,
Lapsevanem

Postitusi: 2062
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Notariaalse elatiskokkuleppe tühistamine.

27 Jaan 2021, 19:15

Tere,
Olukorras, kus vanemad on leppinud kokku lapsele makstava elatise suuruses ja elatise suurust mõjutavad asjaolud on oluliselt muutunud, võib see anda alust öelda ülalpidamiskokkulepe kui kestvusleping VÕS § 196 lg 1 alusel erakorraliselt üles mõjuval põhjusel, eelkõige kui ülesütlevalt lepingupoolelt ei või kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades mõistlikult nõuda lepingu jätkamist kuni kokkulepitud tähtpäevani või etteteatamistähtaja lõppemiseni. Riigikohtu hinnangul võib ülalpidamiskokkuleppe ülesütlemiseks anda alust mh asjaolu, et kohustatud vanemalt ülalpidamist saama õigustatud isikute ring on muutunud või kohustatud vanema sissetulek on oluliselt vähenenud või õigustatud vanema oma suurenenud. Samuti saab vanem ülalpidamiskokkuleppe erakorraliselt üles öelda juhul, kui lepingu järgi soodustatud lapse kasuks on kohus kattuvas või suuremas ulatuses elatise välja mõistnud. Seadusemuudatus iseenesest selliseks asjaoluks ei ole.
Vanematevahelise ülalpidamiskokkuleppe saab üles öelda VÕS § 195 lg 1 järgi, ülesütlemisavalduse esitamisega teisele vanemale.
Kui ülesöeldud kokkuleppe alusel alustatakse täitemenetlust, saab kohustatud vanem (võlgnik) esitada sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagi TMS § 221 kohaselt, tuginedes ülalpidamiskokkuleppe osalisele või täielikule ülesütlemisele.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta