Abielu-ühisvara, laenukohustused, pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abielu-ühisvara, laenukohustused, pärimine

18 Jaan 2021, 13:05

Tere

Soov sõlmida elukaaslasega abielu. Meil on üks ühine laps (kummalgi rohkem lapsi ei ole). Mõlemal soetatud kinnisvara laenuga. Teineteisele me kaastaotlejad ei ole. Abielludes soovime, et kogu vara oleks ühisvara, k.a ka need kinnisvarad, mis soetatud kooselu ajal.
Küsimused:
1) Kas abielludes on pangal õigus nõuda laenu tagasimakseid minu abikaasalt, kui mina peaksin laenu tasumisega hätta jääma? Olenemata sellest, et tema ei ole laenulepingut allkirjastanud?
2) Olen aru saanud, et ühe abikaasa surma korral pärib 50% teine abikaasa ning ülejäänud 50% läheb lapsele(?). Kuidas oleks võimalik, et kogu vara 100% päriks abikaasa? Küsimus tuleneb sellest, et ühe surma korral ei saaks teine kindlasti kahe laenu tasumisega hakkama ja üks kinnisvaradest vajaks kiiresti müümist. Kui üheks pärijatest oleks alaealne laps, siis muudab see kinnisvara müümise oluliselt keerulisemaks, kui mitte lausa võimatuks?

Re: Abielu-ühisvara, laenukohustused, pärimine

25 Jaan 2021, 22:42

Tere

Abiellumisavaldust tehes saate valida, kas teile sobib varaühisus, vara juurdekasvu tasaarvestus või varalahusus. Kui te jätate avalduses abieluvarasuhte valimata, siis kehtib varaühisus. Varasuhte eelistust võite muuta kuni abielu sõlmimiseni – selleks esitage abielu sõlmijale ühine avaldus. Notariaalse abieluvaralepingu saab sõlmida nii enne abiellumist kui ka abielu kestel. Sellega on võimalik varem valitud varasuhe asendada mõne teise seaduses sätestatud varasuhtega või leppida kokku, kummale abikaasale kuuluvad üksikud esemed ja õigused. Abieluvaraleping lõpeb abielu lõppemisel, uue abieluvaralepingu sõlmimisel või varasuhte lõpetamisel kohtus.
Kui abikaasad ei soovi, et ühe abikaasa surma korral on pärijaks keegi teine kui teine abikaasa, ent peale teise abikaasa surma on mõlema vara pärijaks laps, saab soovitada abikaasade vastastikuse testamendi koostamist. Abikaasade vastastikuse testamendi korral pärib üleelanud abikaasa varem surnud abikaasa vara ja testamendis on võimalikkindlaks määrata, kes pärib peale üleelanud abikaasa surma, näiteks Teie laps. Kuidas testamendiga soovitud tulemust saavutada, nõustab asjaoludest lähtuvalt ja Teie soove arvesse võttes testamenti tõestav notar.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta