Hooldekodus elava eestkostetava korteri müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hooldekodus elava eestkostetava korteri müük

14 Jaan 2021, 03:22

Tere.

Mu 84-aastane ema on eelmise aasta sügisest saadik süveneva dementsuse tõttu hooldekodus. Talle kuulub kahetoaline korter, kus elasime enne kahekesi ja nüüd elan seal üksi. Kuna tahaksin kolida väiksemale pinnale, siis kas mul on võimalik emale kuuluvat korterit sellel eesmärgil müüa (ilmselt tuleb selleks taotleda eestkostet)? Ema ise ei ole enam adekvaatne ja temaga seda teemat (ega tegelikult ka ühtegi muud teemat) arutada ei saa, samuti ei saa ta oma vaimse seisundi tõttu volitust teha. Tean, et korterit saaks müüa hooldekodu kulude katmiseks (ja sel juhul tulekski müügist saadud raha üksnes selleks kasutada), kuid kuna korter on ka minu elukoht, siis kas saaksin seda müüa elukoha vahetamiseks? Mul ei ole nii suurt korterit üksi elades vaja, lisaks vajab korter remonti, milleks praegu raha ei jätku. Sel põhjusel sooviksin korteri müüa ja osta asemele uue, väiksema korteri. Ema suure tõenäosusega hooldekodust tagasi enam ei tule, sest dementsus teatavasti ei parane, ta vajab pidevat järelevalvet ja abistamist ka kõige lihtsamate toimingute puhul. Samas füüsiline tervis on tal suhteliselt hea ja ta võib elada veel aastaid. Kas seadus üldse võimaldab sellist tehingut ema eluajal teha?

Re: Hooldekodus elava eestkostetava korteri müük

20 Jaan 2021, 19:21

Tere

Kuna ema tervislik seisund ei võimalda enam tehinguid teha, soovitan tema teovõime piiramist ja eestkoste seadmist igal juhul. Lisaks talle kuuluva vara müügile võib tulla ette veel rida olukordi, kus ema vajab esindust. Ilma eestkosteta seda enam lahendada ei saa. Eestkoste seadmiseks tuleb pöörduda kohtusse.
Ka peale eestkostjaks saamist tuleb esitada kohtule taotlus ema kui eestkostetava varaga tehingu tegemiseks, kuna eestkostetavale kuuluvat kinnisasja saab müüa vaid kohtu nõusolekul. Sel juhul tuleb väga põhjalikult kirjeldada, miks on müük ema huvides, kuidas see talle vajaliku ülalpidamise kindlustab, mis hinnaga müüakse ja mis hinnaga ostetakse uus ning kuidas kasutatakse järelejäävat raha. Kirjeldatud asjaoludel võib kohus anda ebamõistlike kulude vältimiseks nõusoleku korteri müümiseks kui ka uus korter ostetakse ema nimele ja järelejäänud raha kasutatakse näiteks tema hooldekodu arvete tasumiseks.
Kõiki Teie asjas olulisi asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks soovitan registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel https://hugo.legal/ Valida saab erinevate nõustamisviiside vahel, milleks on kohtumine juristiga kontoris (kontorid asuvad üle Eesti) või broneerida kontaktivaba video-, veebi- või telefoninõustamine.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta