töövõimetus ja lahutus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

töövõimetus ja lahutus

11 Jaan 2021, 13:26

Tere,
Olen aastaid osalise puudega ja töövõimetu. Lahutasin eelmisel aastal 35 aastat kestnud abielu, kuna tulid ilmsiks asjaolud, mis välistasid edasist kooselu. Tervise probleemid on tegelikult nende "asjaolude" tulemus. Suuline kokkulepe enne lahutust oli, et teine pool võimaldab mulle korteri teise linna peale lahutust ning ma ei saa tunda puudust kompenseerimaks tehtut. Nüüd on lahutusest aasta täis, minu korter on paraku ikka meie kahe nimel. Ta toetab mind, kuid see pole fikseeritud kohustusena. Tundsin huvi seoses elamisega, et miks ta pole täitnud lubadust. Selle peale vastati, aga ma toetan ning kui ma käin peale, siis ta teeb seda, aga toetuse lõpetab ning ma väga kahetsen seda.
Küsimus ongi, et kas mul on juriidiliselt õigus nõuda kokkuleppe täitmist korteri osas ning oma tervise taastamise ajaks saada ametlikku elatist. Otsin hetkel ka tööd, mida oleksin suuteline tegema ning siis ma kindlasti ei tahaks tema käes pennigi. Kas nüüd, kus abielu lahutatud, on mul mingi võimalus ennast kaitsta või jäängi temast sõltuvaks?

Re: töövõimetus ja lahutus

15 Jaan 2021, 18:14

Tere

Teie küsimusest võib järeldada, et ehkki abielu on lahutatud, on ühisvara jagamata. Esmalt saab soovitada abikaasade ühisvara jagamist. Samuti võib kirjeldatud asjaoludel olla võimalik, et Teie abikaasa on kohustatud Teid vähemalt osaliselt ülal pidama ka peale abielu lahutust. Nimelt on perekonnaseaduses sätestatud, et kui lahutatud abikaasa ei suuda kas oma vanuse või oma terviseseisundi tõttu pärast lahutust ise enda ülalpidamise eest hoolitseda ning vanusest või terviseseisundist tingitud abivajadus oli abielu lahutamise ajaks olemas, võib ta nõuda endale ülalpidamist teiselt lahutatud abikaasalt. Nimetatud ülalpidamist antakse ülalpidamist saama õigustatud isikule seni, kuni temalt ei või endale sissetuleku hankimist eeldada, ja niisuguses ulatuses, milles temalt ei või endale sissetuleku hankimist eeldada.
Siiski soovitan kõiki asjaolusid arvestava õigusnõustamise saamiseks ja vajadusel ka dokumentide koostamiseks registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele, tehes seda veebilehel https://hugo.legal/ Valida saab erinevate nõustamisviiside vahel, milleks on kohtumine juristiga kontoris (kontorid asuvad üle Eesti) või broneerida kontaktivaba video-, veebi- või telefoninõustamine.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta