Kaasomandis olev päritud kinnistu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandis olev päritud kinnistu

10 Jaan 2021, 12:11

Tere

Kuidas jõuda konsensusele maa kasutamise osas kui kõik kaasomanikud on erimeelsusel ning kommunikatsioon ei toimi? Mainin veel, et kinnistu ei ole kaasomanike vahel jaotatud võrdses suuruses. Kõige suurema osa kaasomanik ei ole huvitatud maa kasutamisest ega ka selle müümisest. Selline olukord tekitab mõistagi väga palju keerulisi probleeme teistele kaasomanikele maa kasutamise osas. Probleemsed kohad on kulutuste tegemine kinnistul, mis osale maast/hoonetest on kellele õigus, kuidas maa erinevaid osi kasutatakse jne.
Kaasomanikud on omavahel sugulussidemetes.

Ette tänades

Re: Kaasomandis olev päritud kinnistu

15 Jaan 2021, 17:27

Tere

Kaasomandi puhul on kaasomandi ese kõigi kaasomanike ühises omanduses. See tähendab, et kõik omanikud omavad ja kasutavad kogu kinnisasja arvestades mõttelise osa suurust. Piltlikult öeldes, kui tegemist on eluruumiga ja kasutuskorda ei ole kokku lepitud, võib iga kaasomanik kasutada kõiki ruume. Kaasomandiga seotud koormised ja selle säilimiseks vajalikud kulutused kaetakse vastavalt kaasomandi osa suurusele ja igal kaasomanikul on õigus omandilt saadavale tulule samas ulatuses. Kui omavaheline kommunikatsioon ei toimi, saab soovitada notariaalset kasutuskorra kokkulepet või hoopiski kaasomandi lõpetamist. Kui üks kaasomanikest soovib kaasomandit lõpetada, on tal seda igal ajal õigus nõuda. Kaasomandi lõpetamise viis sõltub kaasomanike kokkuleppest ja nende soovist. Asjaõigusseadus § 76 lg 1 kohaselt on kaasomanikul õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist ja § 77 lg 2 kohaselt, juhul kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Kui üks kaasomanikest kaasomandi lõpetamist soovib, see kindlasti kohtus ka lõpetatakse. Vaidlus võib olla vaid kaasomandi lõpetamise viisi üle.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta