Kulude jagamine jagatud hooldusõiguse puhul.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kulude jagamine jagatud hooldusõiguse puhul.

26 Nov 2020, 19:02

Tere,

Olukorra kirjeldus:

Mina ja laste isa elame lahus. Meil on 2 ühist last (8a. ja 10.a), kes elavad ajaliselt võrdselt nii laste isa, kui minu juures nädala kaupa vastavalt kokkuleppele isaga.

Laste isal on varasemast kooselust 1 laps (17a.). Elab enamjaolt ema juures.

Minul on varasemast kooselust 1 laps (16a.). Elab minuga.

Probleem: kahe ühise lapse kulude jagamine ja tasaarveldamine.

Minu arusaam on, et kulud, mis ületavad ühiste laste lastetoetuse summat (hetkel 60€+60€), võiks olla jagatud võrdselt. Ükskõik kummal meist siis rohkem on kulunud.

Mina esitan laste isale igal kuul lastega seonduvate kulude summa, millest lahutan lastetoetuse summa (60+60).
Saadud tulemusest 50% esitan laste isale kompenseerimiseks (A)

Laste isa esitab tema poolt samal perioodil tehtud kulud (B) ja esitab sellest 50% mulle kompenseerimiseks.

Seega: kui A on suurem kui B, tasub laste isa mulle vahe.
Kui on vastupidi, siis tasun mina vahe talle.

Laste isa aga loeb toetuse suuruse summa sisse lisaks lastetoetusele ka mulle laekuvat suure pere toetust ja väidab, et kõikide toetuste summade ületamisel tuleks hakata tasaarveldama (kui üldse). Selguse huvides olgu öeldud, et tema esimese lapsega seotud lastetoetus laekub tema esimese lapse emale.

Mina arvan aga, et suure pere toetus ei peaks olema siin arvestuses sees.

Kuidas selline olukord juriidiliselt korrektselt peaks olema lahendatud?

Suur tänu ette!

Re: Kulude jagamine jagatud hooldusõiguse puhul.

30 Nov 2020, 23:03

Tere

Esmalt tuleb vaadata, kelle on perehüvituste seaduse alusel õigus toetusele. Lastetoetuse saamise õigus on lapsel, toetus vaid kantakse lapse vanema pangakontole. Seega tuleks see lugeda lapse sissetulekuks, mille arvelt saab lapse vajadusi katta. Toetust ületav summa lapse ülalpidamiskuludes võiks jagada vanemate vahel võrdselt.
Lasterikka pere toetuse saamise õigus on ühel vanemal, kes kasvatab peres kolme või enamat last. Seega on see Teie sissetulek. Kuna Teie peres kasvab kolm last ja laste isa peres mitte, ei saa laste isal olla ka õigust lasterikka pere toetusele.
Seega saab pidada õiguspäraseks lapsetoetuse arvestusse võtmine ja lasterikka pere toetuse mittevõtmine.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kulude jagamine jagatud hooldusõiguse puhul.

29 Aug 2021, 15:28

Tere,

Möödas on pea aasta, kuid me ei ole laste isaga saanud regulaarsele kokkuleppele lastele tehtud kulutuste jagamise teemal 50/50 põhimõttel.
Mõnel kuul ei ületanud kulud lastetoetusi, mõnel kuul mu palveid ignoreeriti. Mingil hetkel tunduski, et dialoog laste isaga ei toimi ja see jäi ka minu poolt oma närvide säästmise huvides mõnekas ajaks unarusse. Samuti ei ole tema esitanud kulusid minule.
Enamuse lastele vajaminevatest asjadest organiseerin ja ostan mina (riided, kooliasjad jne). Laste sõnul ei tee isa omaltpoolt eriti mingeid ajalisi ega ka rahalisi panustamisi ja seda pean ma ebaõiglaseks.
Ka on ebaõiglane, et juba soetatud riided tihti koos lastega minu juurde tagasi pikka aega ei jõuagi (riided pesus või kuhugi kadunud). Seega pean ma tegema jälle kulutused samat tüüpi riietusele ning seda mulle laste isa vabatahtlikult hüvitada ei soovi.
Ei saa ka riideid lastele kaasa andmata jätta, kuna paraja suurusega riided võiks olla lastel seljas nii minu kui isa juures olles.
Avasin mõlemale lapsele pangas konto, kuhu kannan kogu igakuiselt laekuva lastetoetuse summa. See on nüüd laste sissetulek ja aitab tulevikus täisealiseks saades neil ehk lihtsamini oma elu peale üle minna.
Lastele midagi seetõttu ostmata ei jää ja vähim, mida laste isa võiks teha, on seda kulu minuga jagada ning sellest 50% kompenseerida. Parimal juhul võiks ta aga samuti oma aega ja raha panustada laste heaolule.
Paraku aga see vestlus ei vii endiselt kuhugi ja tundub, et laste isa on valinud palju mugavama tee, kus laste heaolu on tagatud ja enamaltjaolt panustan sellesse vähemasti rahaliselt mina. Ma ei halvusta teda kui isa, kuid soovin, et mõlemad vanemad teadvustaksid, et meil on ühised lapsed, kelle heaolusse võiksime ka võrdselt panustada.
Siit ka minu küsimus: kuna muud kokkulepped siiani ei ole toiminud, siis kas mul on antud olukorras õigus esitada laste isale miinimum elatise nõue?
Kui ei, siis millist nõu oskaksite selle probleemi lahendamiseks anda?



Ette tänades.

Re: Kulude jagamine jagatud hooldusõiguse puhul.

30 Aug 2021, 15:17

Tere

Kui vanematevahelised kokkulepped lapse ülalpidamiskulude kandmiseks ei toimi, saab soovitada vaid hagiavaldusega kohtusse pöördumist. Teie kirjeldatus asjaoludel ei peaks see siiski olema ilmselt miinimumelatis, vaid elitist tuleks nõuda lähtuvalt lapse vajadustes ning võttes arvesse isa panust lapsele elatise andmisel vahetult, see on toidu, peavarju jm andmise teel ajal, mil laps viibib koos isaga.
Kuna laste elatise küsimus tuleb lahendada lähtuvalt iga lapse konkreetsetest tegelikest vajadustest, soovitan Teil hagiavalduse koostamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Selleks palun valige endale sobiv konsultatsiooniaeg ja viis siit: https://hugo.legal/broneeri või helistades numbril: 6 880 400
Juhul, kui teie sissetulek on kuni 1200 bruto või lastega seotud küsimuses kuni 1700 bruto, siis on kaks tundi õigusabi tasuta (tasuda tuleb üksnes 5 eurot omaosalustasu).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta