Pärimisõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimisõigus

23 Okt 2020, 08:43

Tere,

Minu vanemad on abielus, isa on viimases staadiumis teovõimetu. Varad on kõik isa nimel ja testamenti tehtud ei ole.
Kellele läheb seaduse järgi isa vara peale tema surma? Ema on elus. Vanematel on abielust 2 last.

Üks pere lastest soovib ennast isa eestkostjaks määrata. Kas see tähendaks seda, et kogu isa vara läheks talle? Kui ema määrab ennast eestkostjaks, siis millised on tema õigused? Kuidas tagada nii, et vara saaks õiglaselt jaotatud ja ema saaks elu lõpuni omas kodus olla?

Re: Pärimisõigus

26 Okt 2020, 16:25

Tere

Esmalt tuleb märkida, et eestkoste ja pärimine on eraldiseisvad asjad ja üksühesse ei puutu. Kui testamenti ei ole tehtud toimub pärimine seaduse järgi. Seadusjärgseteks pärijateks on eeskätt pärandaja lapsed ja abikaasa. Seejuures tuleb silmas pidada, et pärida saab ainult pärandaja vara. Kui eluruum on soetatud abielu ajal, kuulub see abikaasade ühisvara hulka ja ühe abikaasa surma korral saab pärida vaid tema osa eluruumist. Ehk ½ kuulub Teie emale kui abikaasale (abikaasade osad ühisvaras on võrdsed) ja ½ kuulub isa surres tema pärandvara hulka, mille suhtes on seadusjärgsed esimese järjekorra pärijad nii ema kui mõlemad tema lapsed.
Kui soovite detailset analüüsi seadusjärgsest pärimisest soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta