Abikaasade varalised õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abikaasade varalised õigused

14 Okt 2020, 16:56

Tere!

Taust: Olen abielus ning valitud varaühisus. Abikaasal on ostetud pangalaenuga maja veidi enne kui me üldse tutvusime. Saan aru, et kuna maja on ostetud enne abielu, siis see pole ka ühisvara.
Minul on pärandvara müügist saadud raha, mis nagu aru saan on ka lahusvara olenemata sellest, et on varaühisus.

Küsimus: Kui ma otsustan oma pärandvara müügist saadud raha kasutada abikaasa majalaenu tagasimakseks (seda on ligi pool laenust), siis kuidas ma saan end hiljem kaitsta juhul kui peaksime kunagi lahku minema?
Kas lahusvara, mis ostetud laenuga on võimalik muuta ühisvaraks, siis kuidas?
Mis moodi ma lahutuse korral saan tõendada, et minu pärandvara müügist saadud raha on kasutatud tema maja laenu tasumisel ja mul on sellele õigused?

Sooviks meie pere laenukoormust vähendada, aga teha seda korrektselt, nii, et ise vastu pükse ei peaks saama.

Re: Abikaasade varalised õigused

21 Okt 2020, 17:41

Tere

Kui abikaasa lahusvara (pärandusena saadu müügist saadud raha) kasutatakse teise abikaasa lahusvara väärtuse suurendamiseks, on võimalik lahutuse korral mainitud fakti tõendades nõuda hüvitist. Kui aga soovite tulevikus võimalikke vaidlusi vältida, soovitan maja kaasomandisse vormistamist (müügi või kinkelepingu sõlmimist) ja juba tehingut sooritades anda notarile teada, et kummagi abikaasa mõtteline osa kaasomandist peaks jääma tema lahusvaraks. Nii saavad Teist maja suhtes kaasomanikud sõltumata abielu jätkumisest või selle purunemisest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta