Eluaseme jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eluaseme jagamine

03 Sept 2011, 16:00

Olen kahe poisi isa. Peale abikaasa siirdumist Soome olen ligi viis aastat lapsi üksi kasvatanud ja hooldanud. Kooselu abikaasaga on muutunud võimatuks, peresuhteid enam pole. Abikaasa on otsustanud jääda Soome. Siin elasime koos ühises korteris, mille ülalpidamise kulud olen seni mina kandnud ja samuti ka lastele tehtud kulutused. Seetõttu on olnud abikaasal võimalik seal teenitud töötasu jatta endale. Korter, kus ma praegu lastega elan oli abikaasal soetatud enne abiellumist minuga. Olen seda remontinud ja sisustust ostnud jne. Sel suvel otsustasin paluda kohtu teel lastele elatisraha ja see hagiavaldus ka kohtu poolt rahuldati. Et abikaasa käib etteteatamata siin ja lihtsalt mõnitab mind, et temal on õigus iga kell tulla siia vaatama lapsi ja ka seda, kas ja kellega mina koos elan. Kuigi mul pole uut elukaaslast ja elan vaid lastega on see siiski muutunud väga ebameeldivaks ja olen otsustanud elukohta vahetada. Lapsed on mul üks 11 aastane ja teine 17 aastane. Abikaasa ostis sel kevadel endale Soome Pangalaenuga korteri. Koos oleme elannud üle aasta enne esimese poisi sündi, kuid ametlikul oleme abielus olnud 9 aastat. Ja siit minun küsimused:
1. Kas mul on õigus selle korteri jagamisele peale abielu ametlikku lahutust? Lapsed soovivad edasi minu juurde jääda elama.
2. Kas mul on mingid õigused abieluajal tema poolt Soome pangalaenuga ostetud korterile? Abieluvara lepingut meil pole ei ühele ega teisele korterile.

Re: Eluaseme jagamine

05 Sept 2011, 19:11

Küsimusest jäi segaseks, millal abielu sõlmiti ja millal abielu lahutamine vormistati, või kavatsetakse seda alles vormistada. Vara jaotuse õiguslik režiim sõltub abielu lahutamise ajast. Kirjast nähtub, et korter oli abikaasal olemas enne abiellumist, sellisel juhul on tegemist lahusvaraga ( v.a. erisused, kui korteri erastamine on toimunud abielu ajal jne). Asjaolu, et olete korteris edasi elanud, ei anna õiguslikku alust korterile. Ühisvara jagamisel korteri sisustus, mida on soetatud ühiselt, kuulub poolte vahel võrdselt jagamisele. Juhul, kui korteris on teostatud suurem remont, mis tõstab oluliselt korteri väärtust, siis tuleb see tõendada, näiteks tellida ekspertiis. Juhul, kui korteri väärtus on mingis osas suurenenud, siis nimetatud väärtuse pooles ulatuses on õigus Teil nõuda abikaasalt kompensatsiooni. Teie kirjast nähtub, et pere kasutas lahusvarasse kuuluvat korterit elamiseks, mistõttu on loomulik, et perel tuli ühiselt korterit remontida ja korras hoida. Perekond säästis teise lahusvara arvelt elamise kulude osas. Samuti olete Te kohustatud maksma kommunaalmakseid perioodi eest, mil kasutate ise korterit. Abikaasa korterile Teil esialgse info põhjal õigust ei ole. Mis puudutab laenuga soetatud korterisse Soomes, siis tegemist on ka reaalse laenukohustusega. Sisuliselt juhul, kui soovite millegi peale pretendeerida, peate arvestama ka laenu maksmisega. Ühisvara jagamisel jagatakse nii õigused, kui ka kohustused võrdselt. Juhul, kui korter on soetatud hiljuti, siis on tõenäoline, et laenujääk on väga suur ning pooltel pole mingit kasu tekkinud, mida saaks jagada.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta