Pärimisõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimisõigus

24 Aug 2020, 07:54

Tere ! Mure selles ,et eelmisel aastal suri mu elukaaslase kasuisa.Tal on 1 lihane poeg. Kellele läks maja.Kuna testamenti pole tehtud.Kuid ema on neil ühine kes oli elanud temaga 33 aastat koos ja sinna majasse investeerinud palju.Nad ei olnud abielus. Küsimus kas mu mehe emale ka kuulub osa majast? Ja nüüd ajab selle poja naine õigusi taga et jätta ilma selle maja õigustest. Ja räägib oma mehe eest.Mu elukaaslane on seal enne neid nii palju remonti teinud seal majas ja maksab veel maja kindlustust ka.Kas tal on õigus küsida raha selle eest nendelt? Kuidas saaks aidata elukaaslast ja ta ema?

Re: Pärimisõigus

28 Aug 2020, 12:39

Tere,

Kirjeldatud asjaoludel võiks Teie emal olla nõue pärijate vastu. Riigikohus on varasemalt leidnud, et ka juhul, kui tegemist ei ole seltsinguga või kui seltsinguleping ei leia tuvastamist, on siiski võimalik kohaldada seltsingu sätteid (konkreetselt seltsingu likvideerimise sätteid) osaliselt analoogia korras. Kolleegium on ka varem leidnud, et seltsingu likvideerimise sätteid saab kohaldada ühise majapidamisega abieluvälise kooselu kestel omandatud konkreetsete suurema väärtusega esemete (nt kinnisasi) jaotamisele (ja seda sõltumata eseme asjaõiguslikust kuuluvusest), kui:
· mõlemad pooled on eseme omandamiseks või parendamiseks teinud olulised ja võrreldavad majanduslikud (rahaliselt hinnatavad) panused (VÕS § 581 mõttes);
· pooltel oli eset soetades või parendades ühine tahe vähemasti majanduslikult ühise varalise väärtuse (ühisvara) kestvaks loomiseks (vt Riigikohtu 3.detsembri 2014. a otsus tsiviilasjas nr 3-2-1-109-14, p 19).
Seega soovitan Teie elukaaslase emal pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/ ja koostöös juristiga konkreetseid asjaolusid arvestades otsustada nõude esitamise tulemuslikkuse üle.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Pärimisõigus

03 Sept 2020, 09:07

Tere ! Sooviks nõu .
Ämm on elanud üle 30 aasta koos, soetanud vara .maja-maad mehe nimel.Ta on oma panuse selle vara soetamiseks andnud aga kas nüüd jäävad talle vaid tühjad peod, sest ei ole abielus? Kuna noorem poeg oli endale maja teinud notaris ja ämma ehk tema enda ema ei pannud kasutajaks.Kas midagi saab teha et ta midagigi saab tagasi rahana?

Re: Pärimisõigus

09 Sept 2020, 15:54

Tere

Nagu varem olen selgitanud, võib ämmal olla ja tõenäoliselt ongi, nõue elukaaslaste pärijate vastu. Jätkuvalt soovitan oma õiguste ja väljavaadete täpseks asjaoludest lähtuvaks väljaselgitamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta