Abielu jooksul teise poole teadmata võetud laenud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abielu jooksul teise poole teadmata võetud laenud

19 Aug 2020, 12:07

Tere!
Mul on küsimus selle kohta, kui abiellude valisime varaühisuse lepingu. Seega on meil kinnisvara (elumaja), mis on meie ühisvaraks. Nüüd lahkuminnes avastasin, et abikaasa on võtnud mitmeid laene nii minu kui enda nimel, igakuiseid makseid kokku umbes 1800 eurot. Nüüd avastasin, et viimasel kuul on kõik asjad maksmata jätnud, nii laenud kui eluasemega seotud kulud (vesi, elekter, prügi). Tuli välja, et on mängusõltlane ja mänginud erinevates online kasiinodes suured summad raha maha. Kas nüüd on nii, et kõik tema võetud võlad kanduvad automaatselt minule, kui ta neid ei maksa? või on mul võimalus kuidagi tõestada, et ta on suured summad mänginud kasiinodes maha (pangakonto väljavõtted). Kuidas oleks mõistlik edasi toimetada, notarisse on aeg kirja pandud, lähen sinna nõu küsima nagunii. Kuid aeg alles nädala aja pärast. Tundub, et oleme ummikus ja ainus võimalus on maja müüki panna, kuid tuli välja, et laene nii palju, et maja müügist saadud tuluski ei piisa selleks, et kõiki asju ära maksta.

Re: Abielu jooksul teise poole teadmata võetud laenud

27 Aug 2020, 11:02

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Abikaasade seadusest tulenevad solidaarkohustused tekivad eelkõige PKS § 18 järgi perekonna vajaduste rahuldamiseks tehtud tehingust. Kui laen ei ole võetud perekonna ühiste vajaduste rahuldamiseks, vaid ühe abikaasa isiklikuks otstarbeks, ei ole tegemist solidaarkohustusega ja teine abikaasa selle laenu eest ei vastuta ning teda ühisvara hulka ei arvata. Seega sõltub laenu kasutamise otstarbest kas tekkinud on solidaarkohustus või on kohustus vaid laenu võtnud abikaasa kanda. Teie kirjeldatud asjaoludel solidaarkohustust pigem tekkinud ei ole. See tuleb aga vara jagades esile tuua.


Lugupidamisega
Tiina Mölder
jurist

Vasta