Lasteaia arve ja lapsetoetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lasteaia arve ja lapsetoetus

05 Aug 2020, 08:29

Tere!

Mure selline, et läksin lapse isast lahku mõned kuud tagasi ja kuna lahkuminek oli mõlemapoolne, siis leppisime kokku, et laps on nädal minuga ja nädal enda isaga. Ja sellest tulenevalt ei nõua kumbki üksteiselt alimente. Suuremad väljaminekud nagu lasteaia arved, trennid jne. lähevad pooleks. Meil oli ka korter kahepeale laenuga võetud ja kuna tema tahtis korterit endale ja mina ruttu ühelepoole saada selle lahkuminekuga, siis olin nõus. Käisime notari juures vormistamas panga jaoks pabereid, notaris pidime kinnitama, et mina ei nõua alimente lapse isalt ja panga silmis oli lapse isa siis suuteline üksinda korteri laenu tasuma. Lapse isa oli koos enda vennaga leiutanud mõned kokkuleppe punktid veel sinna juurde. Esiteks, et kõik suuremad väljaminekud nagu lasteaia arved, trennid jne. lähevad pooleks. Sellega olin nõus, sest see tundub ka loogiline, kui meie mõlema juures on laps võrdselt. Teiseks oli punkt, et 98€ lastetoetus raha, mis ma iga kuiselt saan, läheb pool summast talle. Ma ei olnud nõus sellega. Olin nõus, et see raha läheb siis lapse lasteaia arve tasumiseks. Aga nüüd tagantjärgi mõeldes, ma ei ole nõus üksi tasuma lasteaia arvet. Notari juures öeldi, et kuna see paber, mis me seal kinnitasime, ei tähenda põhimõtteliselt midagi, sest see pole kohtus kinnitatud. Kas lapse isal on õigus nõuda poolt lastetoetus summast? Lapse isa keeldub maksmast lasteaia arvet kahepeale, hetkel olen üksi tasunud lasteaia arve, aga maksan põhimõtteliselt tühja, sest lapse isa ei ole suuteline last lasteaeda viima. Tal puuduvad juhiload ja kui laps on temaga nädal aega, siis tema ema ja isa valvavad last, sest ta ise käib kella 6ks hommikul tööle, ja tema vanemad ei vii last lasteaeda. Kas mul on õigus nõuda, et laps oleks koguaeg minuga, sest lapse isa keeldub enda last toetamast rahaliselt? Kas lapse isal on õigus nõuda poolt lastetoetus summast endale?

Re: Lasteaia arve ja lapsetoetus

10 Aug 2020, 09:48

Tere
Elatise maksmise aluseks on lapse vajadused. Üldpõhimõte on, et lapse vajaduste katmisel osalevad vanemad võrdsetes osades. Isegi kui lapsel on vahelduv elukoht, tuleb arvesse võtta, kes vanematest kannab lapsega seotud kulud lapse viibimise ajal teise vanema juures. Toidu- ja eluasemekulud kantakse lapse võrdse viibimise korral eelduslikult võrdselt. Ent arvesse tuleb võtta ka kes ostab lapsele riided, mänguasjad, õppevahendid, annab taskuraha jne. Lapsetoetust saab arvesse võtta selliselt, et lastetoetuse ulatuses on lapse vajadused kaetud. Kas Teie poolt kirjeldatud olukorras on isal õigus nõuda Teilt poole lapsetoetuse suuruses elatist sõltub sellest kes ja millisel määral lapse ülalpidamises osaleb.
Temaatika täpsemaks analüüsimiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/tasuta-oigusabi/ või helistades tööpäevadel 9-17 klienditoe telefonil 6 880 400.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta