Elatise suuruse muutmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatise suuruse muutmine

19 Juul 2020, 11:33

Tere!
Mul on küsimus elatise suuruse muutmise võimalikkuse kohta. Minu abikaasalt mõisteti 2008. aastal välja elatis kahe lapse jaoks, kes sündisid tema eelmise abielu kestel. Abikaasa võitles laste hooldusõiguse eest kohtus, aga lapsed määrati ema juurde. Õnneks on mehel suhted mõlema lapsed olnud alati väga head. Praegu on ta elatisvõlgnik, sest ta suutis elatismakseid tasuda vaid osaliselt. Laste ema on kohtutäituri abil nõudnud tekkinud võlga ja kõik mehe varad ja sissetulekud on arestitud.
Nüüd aga selgus, et vanem laps ei olegi tegelikult tema bioloogiline laps. Kui isadus tuvastatakse ka DNA-testi abil, siis kas selle alusel on mehel võimalik esitada hagi 2008. aasta kohtuotsuse muutmiseks? Mitte tühistamiseks, vaid elatismakse vähendamiseks?

Kohtulahendeid uurides leidsin sellise selgituse lahendi nr 3-2-1-125-11 juurest:
Kui elatisnõude aluseks olevad asjaolud muutuvad, võib kumbki pool nõuda TsMS (tsiviilkohtumenetluse seadustiku) § 497 järgi elatise suuruse muutmist hagimenetluses. Jõustunud kohtuotsusega väljamõistetud elatise suurust võimaldab muuta ka TsMS § 459. Selle paragrahvi esimese lõike kohaselt on poolel õigus uues hagis nõuda muu hulgas maksete suuruse muutmist, kui maksete suurust mõjutavad asjaolud, mille alusel on tehtud nõude rahuldamise otsus, on oluliselt muutunud (TsMS § 459 lg 1 p 1) ja hagi esitamise aluseks olevad asjaolud on tekkinud pärast asja arutamise lõpetamist (TsMS § 459 lg 1 p 2).

Kui laps polegi tegelikult bioloogiliselt tema oma, siis on elatisnõude aluseks olevad asjaolud ju muutunud.

Abile lootes ja tänades

Re: Elatise suuruse muutmine

21 Juul 2020, 18:39

Tere

Isadust saab vaidlustada vaid kohtus. Isaduse vaidlustamise õigus on mehel, kelle isadus on tuvastatud tulenevalt abielust lapse emaga või kes on isaduse omaks võtnud. Siiski on siin mõningad ajalised piirangud. Isaduse võib kohtus vaidlustada ühe aasta jooksul arvates päevast, millal isadust vaidlustama õigustatud isikule on vaidlustamise aluseks olevad asjaolud teatavaks saanud. Teadasaamise aja tõendamise koormus lasub siin mehel. Isaduse tuvastamise või vaidlustamise otsustab kohus mehe hagi põhjal, mis on esitatud lapse vastu. Peale isaduse vaidlustamist ja kindlaks tegemist, et mees ei olegi lapse isa, on asjaolud muutunud ja mehel puudub lapse suhtes ülalpidamiskohustus kuna ülalpidamiskohustuse aluseks on põlvnemine. Kui kohtulikult on tuvastatud, et laps ei põlvne mehest, saab esitada hagi ka kohtuotsuse tühistamiseks selle lapse osas, kuna puudub alus elatise väljamõistmiseks. Juba makstud elatismakseid siiski kohtupraktika kohaselt tagasi ei saa.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta