Lapse hooldusõigus/elatisraha kui vanemad on eri riikide kodanikud ja elavad eri riikides

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse hooldusõigus/elatisraha kui vanemad on eri riikide kodanikud ja elavad eri riikides

13 Juul 2020, 17:31

Otsustasime elukaaslasega lahku minna (meil on nn. vabaabielu ja me ei ole ametlikult abielus). Elukaaslane on välisriigi kodanik ja meil on ühine 2 aastane laps. Elukaaslane soovib elama minna nüüd tagasi oma riiki koos lapsega. Kuna mina töötan merel (2 kuud kodus ja 2 kuud tööl) siis oleksin ma sellega nõus ainult seljuhul kui laps tuleb minuga Eesti siis kui ma tulen merelt tagasi. Ühtlasi olen kandnud endisele elukaaslasele alates rasedaks jäämisest iga kuu 1000 Eurot ja vahel rohkemgi elamiskuludeks (kõik tõestatav panga väljavõttega). Jama on nüüd selles, et lapse ema ei soovi minu soovidega arvestada, ehk ei taha anda mulle last võrdväärselt temaga. Ühtlasi nõuab ta suuremat elatusraha ja ise ta ei mõtlegi üldse tööle minna nagu ta väitis. Seega peaksin mina teda ka ülal pidama. Nüüd ongi mul kaks küsimust. Juhul kui me ei saa kokkuleppele ja peame kohtusse minema:
1) Kas mul on õigust nõuda, et laps ka minuga võrdväärselt Eestis saab olla?
2) Kas lapse emal on õigus minult nõuda suuremat elatusraha kui minu sissetulek on umbes 5 korda suurem kui Eesti keskmine palk ja mulle kuulub mitu kinnisvara objekti (kinnisvara sai omandatud juba enne kooselu)? Kas on nii, et mida suurem sissetulek seda suurem elatusraha kohtus ka nõutakse? Olen nõus talle andma ka edaspidi 1000 eurot + pool korteri üüri raha. Paraku ta sellega nõus ei ole ja peab ming halvaks isaks, et ei hoolitse nende eest pisavalt hästi. Ehk on olemas mingit sarnane kohtulahend millele saaks tugineda?

Re: Lapse hooldusõigus/elatisraha kui vanemad on eri riikide kodanikud ja elavad eri riikides

20 Juul 2020, 22:09

Tere

Lapsega seonduvad küsimused lahendatakse Eesti kohtus Eesti sedauste järgi kui lapse elukoht on Eestis. Eesti seaduste järgi on lapsel õigus suhelda mõlema vanemaga. Kui sageli ja kui pikaks ajaks sõltub lapse igapäevaelustiilist ja peab arvestama nii tema kohustusi kui vanust ning ei tohi olla lapsele ülemäära koormav. Kõigile sobivat ja igal juhul "õiget" suhtluskorda ei ole olemas. See otsustatakse igal üksikjuhtumil eraldi arvestades eelkõige lapse huvidega.
Elatisraha suurus sõltub lapse vajadustest.Üldreeglina peaksid vanemad osavõlgnikena katma kumbki poole lapse vajadustest. Teie nimetatud summa peaks olema rohkem kui piisav kui ei esine erandlikke asjaolusid,mis tingiksid lapse suuremad vajadused. Elatisraha makstakse lapsele lapse vajaduste katmiseks ja lapse ema seda omaenda hüvanguks kasutada ei tohiks.
Kuna temaatika on hästi juhtumipõhine ja vastus sõltub suurel määral faktilistest asjaoludest,mida kõiki ei pruugi vastajale teada olla, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee, et jurist saaks Teie küsimustele konkreetsetest asjaoludest lähtuva vastuse anda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta