Abieluvaraleping abielu ajal ja muu vara jagamine lahutuse korral

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abieluvaraleping abielu ajal ja muu vara jagamine lahutuse korral

20 Apr 2020, 07:29

Tere
Abielu ajal sai sõlmitud abieluvaraleping (abielus olime selleks ajaks olnud 19. aastat), kus ühisvaraks olev maja, autod ja võetud laen jäid minu abikaasa lahusvaraks. Abikaasa kohustuseks oli tasuda pool ostetavast korterist, mis jäi minu lahusvaraks. 1,5 kuud hiljem lahutasime. Kolisin koos lapsega korterisse. Kogu meie ühine vara (mööbel, tehnika, koer, pangakontod jne) jäid jagamata. Endine abikaasa väidab, et kõik sai abieluvaralepinguga jagatud ehk siis, kui tema sai maja, siis kuulub ka kogu muu vara temale. Toetub ta abieluvaralepingus olevale lausele -Abielupooled avaldavad ja kinnitavad, et nad ei oma teineteise suhtes mingeid varalisi ega materiaalseid pretensioone. Minu küsimus on - kas tõesti pole minul õigust ülejäänud ühisvarale (va kinnisvara)? Kas tegelikult oleks pidanud kogu ülejäänud vara minema jagamisele abielu lõppemise kuupäeva seisuga? Kas vara hulka kuulub ka meie pangakontodel olev raha ja ka sellel hetkel välja laenatud meie ühine raha? Abikaasal oli tehtud elukindlustus/kogumiskindlustus, kus mina olin määratud soodustatud isikuks? Kas selline kindlustus kuulub ka ühisvara hulka? Kas ma saan õigesti aru, et oleksime pidanud abielu lõppedes koostama ka ühisvara jagamise lepingu? Kui seda siiani tehtud pole ja endine abikaasa sellega nõus pole, kas siis saab vara välja nõuda ainult kohtu teel?
Aitäh juba ette!

Re: Abieluvaraleping abielu ajal ja muu vara jagamine lahutuse korral

24 Apr 2020, 15:22

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kui on sõlmitud leping, tuleb lähtuda lepingust. Kui abieluvaraleping on sõlmitud konkreetsete esemete suhtes on kogu lepingus nimetamata vara abikaasade ühisvara ja kuulub abielu lõppedes jagamisele. Ühisvara hulka kuulub ka abikaasade sissetulek ja selle arvel omandatud õigused, samuti raha ja pangakontod.
Erandiks on vara, mis on saadud lahusvara arvel või tasuta käsutuse, mis tehti vaid ühe abikaasa kasuks, näiteks kinke või pärimise, teel.
Abielu lõppedes jagatakse vara kokkuleppel, kokkuleppemittesaavutamisel kohtus.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta