Ülalpidamiskohustuse hagemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ülalpidamiskohustuse hagemine

19 Apr 2020, 20:04

Minu isa on kümneid aastaid olnud alkoholisõltlane. Nüüd on tekkinud tervisehäire, mille tõttu liikumine on oluliselt piiratud ja seetõttu olime perekonnaga sunnitud ta hooldekodusse viima.
1. Perekonnaseaduse § 103 lõige 1 punkt 1 käsitleb minu arusaamisel situatsiooni, kus inimese enda hoolimatu käitumine, mis põhjustab perekonnale suure koorma, võib kohus ülalpidamiskohustust piirata. Selleks, et kohtule veenvalt tõendada asjaolusid, peab olema korrektsed tõendid. Mind huvitab, milliste tõenditega kohtus veenvalt tõendatakse alkoholismi (praktika) – kas on see siis arstitõend või midagi muud?
2.Kas hagi esitamisel peavad hagejateks olema kõik ülalpidamiskohustust omavad perekonna liikmed?
3.Hagihinnaks on vastavat TsMS § 129 lg 2 kohaselt on minu arusaamisel 9 x ülalpidamiskohustuse nõutav summa kuus. Ehk minu juhtumil peaksime perekonna peale kokku maksma hoolekandeasutusele kuus lisaks kostja pensionile 435 EUR – sel juhul hagihinnaks oleks maksimum ülalpidamiskohustuse hagemise puhul 9x435=3915 EUR-i. On õige arusaam?

Re: Ülalpidamiskohustuse hagemine

24 Apr 2020, 15:17

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Esmalt jääb küsimusest selgusetuks, kas ja kes on esitanud Teile nõude hooldekodu arvete tasumiseks. Samuti, millised olid perekonna ja abivajava isiku suhted. Alkoholism iseenesest ei ole põhjuseks. Põhjuseks võib olla oma kohustuste mittetäitmine perekonna ees või oma tegevuse tulemusena praeguseks mitte piisava sissetuleku ja vara omamine (suutmatus töökohta pidada, vara müük jne).
Kuna Teie küsimus on nüansirohke ja korrektne vastus saab olla vaid kõigi faktiliste asjaolude teadmisel põhineb, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebiehel www.juristaitab.ee

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta