Kas korter on ühisvara või lahusvara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas korter on ühisvara või lahusvara

25 Aug 2011, 19:11

1992 aastal soetasin koperatiivkorteri osaku Metsa tänaval. Selle tõendamiseks on olemas sissekirjutuskaart ja tõend, et ma omasin koperatiivi osakuid. 1993 aasta juunis sõlmisin abielu oma praeguse abikaasaga. Abikaasa pole kunagi omanud sissekirjutust eelpool nimetatud korteris. 1993 aasta detsembris vahetasin korteri Aasa tänavale. Selle kohta on olemas Linnavalitsuse Korteriameti tõend eluruumi kasutusõiguse vahetamise kohta. Seal on kirjas, et Metsa tänava eluruumi kasutusõigus vahetati Aasa tänava eluruumi kasutusõiguse vastu. Tõendile on märgitud, et asun elama koos järgmiste isikutega: abikaasa ja pojaga. Kuna korteril oli üürivõlg, mis tuli kustutada sõlmis minu abikaaas AAsa tänava eluruumi kasutusõigust omava isikuga laenulepingu üürivõla suuruses summas. Teks laenulepingus oi järgnev: Minu abikaasa annab laenu 7000EEKi Aasa tänava korerivaldajale ja too kohustub vahetama Aasa tänava korteri Metsa tänava korteri vastu. Laen kuulub kustutamisele siis, kui on vormistatud nimetatud korterite vahetus ja kätte saadud vahetusorderid.
detsember 1993 sõlmiti minuga üürileping 5-ks aastaks. 1995 aastal sõlmis Linnavalitsuse linnavarade osakond minuga Aasa tänava ostu-müügi lepingu (erastamine). Mul on ostu-müügi leping, arve ja tõend, kus on näha, et olen tasunud 13500 kr (EVP-des). EVP-d kandis minu arvele minu ema. Kinkelepingut ei ole vormistatud, küll aga on tõend, mis kinnitab, et tegemist on minu ema EVP-dega. 2001 aastal on väljastatud kinnistamisotsus minu nimele. Korteriomandi kinnistusregistri teise jakku lahtrisse 1-3 olen märgitud ainult mina. Maamaksukohuslane olen mina. KÜ liige olen mina.
Küsimus: Kas nimetatud korter (Aasa tänaval) on abikaasade ühisvara või minu lahusvara?

Re: Kas korter on ühisvara või lahusvara

28 Aug 2011, 19:43

Teie kirjast nähtub, et Aasa tn korter on ühisvara. Samas on jäänud selgusetuks osakutega seonduv. Ilma dokumente nägemata pole võimalik lõplikku seisukohta anda.


Vastas Maarika Pähklemäe

Re: Kas korter on ühisvara või lahusvara

29 Aug 2011, 17:42

Tere! Püüan küsimust täpsustada. Abikaasa N omas koperatiivkorteri osakut enne abiellu astumist. Selle tõestuseks on hetkel olemas sissekirjutuskaart ja tõend, mis kinnitab, et koperatiivkorteri osakud kuulusid isikule N. Vajadusel on võimalik arhiivist taotleda osakute eest tasumist tõendav dokument. Abielu kestel (aastal 1993)vahetas N oma koperatiivkorteri osaku Aasa tänava korteri kasutusõiguse vastu.
Perekonnaseaduse §27lg2p3 ütleb: Abikaasa lahusvara moodustavad: esemed, mille abikaasa omandab oma lahusvarasse kuuluva õiguse alusel või hüvitisena lahusvarasse kuuluva eseme hävimise, kahjustamise või äravõtmise eest või lahusvaraga tehtud tehingu alusel. Kas antud juhtumi puhul ei ole tegemist Abikaasa N lahusvara arvelt (ehk koperatiivkorteri osaku) lahusvaraga tehtud tehinguga(vahetamine Aasa tänava korteri kasutusõiguse vastu), mis on abikaasa N lahusvara?
Milline moment (kasutusõiguse vahetus, korteri erastamine, kinnisasjaks muutumine ehk korteri kinnistamine) on muutnud selle korteri abikaasade ühisvaraks?

Re: Kas korter on ühisvara või lahusvara

30 Aug 2011, 15:59

Veel täpsustuseks. On Rahandusministeeriumi kinnituseda dokument, kus on kirjas, et minu ema kinkis mulle 9900 krooni väärtuses EVP-sid, 3600 krooni väärtuses EVP-sid oli mul endal olemas. Seega on Aasa tänava korter erastatud minule kuulunud EVP-de eest.

Re: Kas korter on ühisvara või lahusvara

31 Aug 2011, 18:50

Dokumentideta pole võimalik lõplikku seisukohta öelda. Esialgse info põhjal nähtub, et vahetuse kaudu saadi ainult Aasa tänava korteri kasutusõigus. Kasutusõigus ei tähenda, et asi kuulus veel Teile. Kes olid üürnikud antud korteris (väljavõte majaraamatust, üürileping, sisseregistreerimise kohta andmed)? Samas nähtub, et korteri osaline erastamine võis toimuda lahusvara arvelt (juhul, kui tegemist on Teie nimele EVP-de kinkimisega). Soovitan registreeruda tasulisele konsultatsioonile ja võtta kaasa kõik dokumendid.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta