Info väljastamine seoses tervisliku olukorraga oma vanemaga

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 18 Mär 2020, 21:53

Info väljastamine seoses tervisliku olukorraga oma vanemaga

18 Mär 2020, 22:26

Tere

Mul on küsimus seoses oma viimases vähistaadiumis oleva isa tervisliku seisundiga seotud päringute ja küsimuste esitamise kohta. Nimelt keelduvad minu ema (tema seaduslik abikaasa) ja õde (rohkem lapsi isal pole) andma igasugust infot tema tervisliku olukorra kohta. Kas see on kuidagi õiguspärane ja seadusandusega reguleeritud? Kuna isiklikud suhted õega pole head, siis pole tema sõnul minul mingit sõnaõigust ja ka ei soovi ta näha mind ka oma isa matustel, et mind mite näha. Kas nii Tartu Ülikooli kliinikumil kui ka Ida-Viru Keskhaiglal on õigust mulle infot mitte väljastada? Praktikas küsiti minult isa isikukoodi, mida ma ei teadnud ja keegi lähedastest seda mulle ei anna ja selle peale keelduti mulle infot väljastamast, kuigi mul oli EMOs kaasas nii isikut tõendav dokument kui ka minu isikik sünnitunnistus.. Kas ee on seaduslik? Milline seadus seda reguleerib? Lisaks teeb asja keeruliseks haiglas valitsev garantiiniolukord.

Postitusi: 2237
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Info väljastamine seoses tervisliku olukorraga oma vanemaga

25 Mär 2020, 15:17

Tere

Üldreeglina on isikuandmete töötlemine lubatud kas isiku nõusolekul või kui selline õigustus tuleneb seadusest. Haiglas viibival patsiendil on võimalik otsustada, kas ta soovib, et tema terviseandmeid edastatakse või võimaldatakse juurdepääs tema lähedastele. Haiglas on patsiendilt võimalik võtta eraldi ankeedis nõusolek, kellele ta soovib, et tema kohta teavet mingis olukorras avaldatakse. Samas ankeedis saab ta ka ära määrata, kas patsient üldse soovib enda andmete avaldamist või juurdepääsu võimaldamist tema lähedastele. Seega, kui patsient ise ei soovi, ei saa tema eluajal haigla ega keegi teine Teile tema terviseandmeid avaldada. Küll aga on Teil õigus saada informatsiooni, kui see juhtub, isa surma ja selle põhjuste kohta.
Surma põhjuse tuvastamise seaduse alusel on surnu lähedastel ehk omastel õigus teada saada nii surma faktist kui ka selle põhjusest (surmateatis ja surma põhjuse teatis). Omasteks loetakse selle seaduse tähenduses nii abikaasat, vanemaid, lapsi, õdesid ja vendi. Sellisel juhul piisab tõendamiseks rahvastikuregistri andmetest (nt selle väljatrükk) ning vanemaks olemist on võimalik tõendada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta