Teovõimetuks tunnistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Teovõimetuks tunnistamine

23 Aug 2011, 11:35

Tere.
Meil vennaga on probleem oma emaga: juba pikemat aega oleme täheldanud muret tekistavaid märke oma ema vaimse seisundi halvenemisest (nt ei oska poest koju tulla, mälu on valikuline, ei saa aru kus viibib ja miks, ei mäleta moosi keetmist päev varem jnejne). Siiani olid probleemid sellest tulenevalt väiksed ja veenmise peale lahendatavad. Aga nüüd pani ema müüki oma maja, mis tekitab suuri küsitavusi. Tekkis temal lihtsalt mõte,et tema tahab maja ära müüa, mis edasi saab ei tea ta isegi ja ta ei saa aru, et enne tuleks kõik läbi mõelda jne.
Perearsti juurde minemisest ta keeldub, kedagi võõrast inimest (viimasel ajal ka meid mitte) ei lase ta tuppa, kõik tahavad teda maha tappa, sisse murda jne.
Küsimus selline: kuidas alustada ema suhtes teovõimetuks tunnistamist? Teovõimetuks tunnistab kohus aga millised dokumendid tuleks kohtule esitada?
Suurim hirm on see, et ta tõesti müüb maja maha aga maja müügist saadud rahaga ta ei suuda korterit osta.

Ette tänades
Krista

Re: Teovõimetuks tunnistamine

24 Aug 2011, 16:43

Vaimse seisundi võimalik halvenemine ei anna põhjust veel eestkoste määramiseks. Teie kirjast nähtub, et ema elab üskinda ja saab endaga ise hakkama. Eestkoste täisealise üle määratakse siis, kui täisealine isik ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida (vaadake Perekonnaseaduse § 202- 207). Eestkoste menetluse võivad algatada perekonnaliikmed või valla/linnavalitsuse avalduse alusel, sh ka kohtu enda algatatusel.
Perekonnaseaduse § 203 lg 2 kohaselt, kui täisealise huve saab kaitsta perekonnaliikmete või muude abiliste kaudu, siis eestkoste määramist ei ole eraldi vaja.

Kohtumenetluse käigus määratakse ekspertiis, mille käigus tehakse kindlaks, kas esinevad eestkoste seadmise eeldused. Kohtumenetlust tasub algatada üksnes siis, kui on põhjendatud kahtlus, et Teie emal esineb kestev psüühikahäire.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta