Hooldusõiguse osaline lõpetamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 22 Sept 2019, 02:31

Hooldusõiguse osaline lõpetamine

22 Sept 2019, 02:47

Kohtu otsusega anti hooldusõigus lapse elu- ja viibimiskoha, hariduse ja tervise küsimustes ühele vanematest.
1. Kas õigus elukoha küsimustes tähendab, et õigust omav vanem võib lapsega ilma teise vanema loata ka välisriiki kolida?
2. Mida täpsemalt sisaldab endas õigus viibimiskoha määramise üle? Kas sellega seoses võib õigust omav vanem takistada teisel vanemal lapsega kohtumist või teha ettekirjutusi millal ja kus seda teha võib?
3. Kas vanem kellelt nimetatud õigused ära võeti ei oma antud teemadel enam mingit otsustusõigust?
4. Kas on soovituslik notariaalselt leppida kokku õigused lapsega reisimiseks ning suhtluskord lapsega?

Postitusi: 1737
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Hooldusõiguse osaline lõpetamine

26 Sept 2019, 16:22

Tere,

Ühise hooldusõiguse lõpetamisel on võimalikud väga erinevad variandid. Seetõttu tuleb lugeda konkreetse kohtuotsuse resolutiivosast, kas ja millises ulatuses ning millisteks toiminguteks on hooldusõigus üle antud.
1. Kui otsuses on antud hooldusõigus üle ainult otsustamiseks Eesti piires ei ole see võimalik. Kui aga hooldusõigus elukohaga seotud küsimustes on antud üle täpsustamata on võimalik ka välisriiki kolimine.
2. Õigus otsustada lapse viibimiskoha üle tähendab, et vanem võib ja peabki määrama kus tema alaealine laps ja millal viibib, keda külastab jne. Siiski ei tohi vanem takistada teise vanemaga suhtlemist. Suhtlusõigus jääb vanemale ka juhul kui hooldusõigus on teisele vanemale täielikult üle antud.
3. Kui hooldusõigus on teatud küsimustesüle antud, tähendab see, et vanem võib kõik vastavad otsused vastu võtta ainuisikuliselt.
4. Kui hooldusõigus on Teie poolt nimetatud ulatuses üle antud ühele vanemale, ei ole vajalik teise vanema nõusolek lapsega reisimiseks. Kui lapsega soovib reisida vanem, kelle hooldusõigus on selles osas piiratud, vajab ta teise vanema nõusolekut. Nii nõusolek kui suhtluskord on võimalik sõlmida notariaalselt. Siiski võib suhtluskord esmalt olla kokku lepitud ka omavahel (kirjalikult) või lastekaitsetöötaja vahendusel.
Kui vajate abi kohtulahendi tõlgendamisel, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele ja esitada selgituste saamiseks juristile vastav lahend. Registreerudes selleks veebilehel www.juristaitab.ee on kaks esimest nõustamistundi Teile tasuta. See peaks olema piisav aeg, et kohtulahendile selgitused saada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta