Elatise maksmise kohustus õppetööst eemalehoidmise ja tervistkahjustava rahakasutuse korral

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 18 Sept 2019, 10:33

Elatise maksmise kohustus õppetööst eemalehoidmise ja tervistkahjustava rahakasutuse korral

18 Sept 2019, 10:38

Tere

20-aastane omaette elav, täielikult puuduva töövõimega ja keskmise vaimse puudega teovõimeline isik saab puude ja töövõime toetustena kätte keskmiselt 450 eurot kuus. Ta võeti vastu kõrgkooli, kuid psühhiaatriliste ravimite ja alkoholi kuritarvitamise tõttu (sõltuvushäire) ta kõrgkoolis kohal ei käi ja õpingutega ei tegele. Kas vanematel on sel juhul kohustus maksta talle jätkuvalt miinimumelatist kuni 21-aastaseks saamiseni, kui on tõendid, et suur osa saadavast rahast, mida koos toetustega kokku on ligi 1000 eurot kuus, kulub sel isikul alkoholile ja tema enda tervise kahjustamisele? Milline oleks vanemate elatise maksmise kohustus sel juhul, kui see isik võtaks kõrgkoolist akadeemilise puhkuse?
Kas ja millised võimalused on pereliikmetel sellise isiku rahakasutuse piiramiseks? Kas pereliikmetel on õigust hoida mingit osa sellele isikule kuuluvaid rahasid enda käes ja seada päevase rahakasutuse limiite, et raha jääks alles ka nendeks juhtudeks, kui on vaja kanda selle isikuga seotud põhjendatud kulusid?

Tänan ette vastuse eest.

Postitusi: 1656
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Elatise maksmise kohustus õppetööst eemalehoidmise ja tervistkahjustava rahakasutuse korral

21 Sept 2019, 21:24

Tere

Esmalt tuleb märkida, et täisealise isiku rahakasutust saab kontrollida vaid juhul kui tema üle on seatud eestkoste. Mis aga puudutab täisealise isiku ülalpidamist, siis ülalpidamiskohustuse olemasolu ja suurus sõltub isiku vajadustest. Vajadused peavad olema asjakohased ja põhjendatud. Miinimumelatist täisealise isiku puhul ei rakendata, sest erinevalt alaealisest lapsest eeldatakse, et täisealine isik hangib endale ülalpidamist eekõige ise. Pereliikmetelt on võimalik elatist nõuda vaid juhul ja suuruses, milles isik ei saa iseendale ülalpidamist hankida. Selleks võib olla ka õppimine täiskoormusega. Kindlasti ei ole põhjendatud ülalpidamise andmine meelemürkide tarbeks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta