1. leht 1-st

Lapse kulutuste jagamine

Postitatud: 18 Apr 2019, 12:29
Tere!
Olukord selline, et kooselust olemas 4last (5aastane, 3aastane ja kõige väiksemad on kaksikud, alla aasta) ja laste isaga lahku minemas. Siiani oleme elanud koos üürikorteris, aga eelmise aasta lõpus ostis laste isa endale korteri, kuhu kolib. Kuna mina jään praegusse korterisse elama, sai üürileping tehtud minu nimele ja on kokkulepe, et elab siin kuni oma korteris remondi valmis saab. Varem maksis tema üüri ja kommunaalid, aga sellest ajast, kui hakkasin vanemahüvitist saama, olen mina sellest pidanud maksma neid (375+ u.100), mis tähendab et kogu mu vanemahüvitis kulubki selleks. Ka peretoetus (lasteraha ja lasterikkaperetoetus, kokku 620eurot) laekuvad minu kontole. Poes käime mõlemad süüa/hädavajalikke asju ostmas, aga lastele riideid ostan siiski põhiliselt mina ja ka suuremate lasteaiamakse olen mina pidanud maksma aegade algusest saadik. Ja nüüd ongi tekkinud probleem, et ta väidab, et kuna ma saan lastetoetusi, siis peangi ma selle kogunisti lastele kulutama ja tema ei peagi rohkem panustama eraldi (süüa ju ostab jne). Et mina ju ka oma vanemahüvitisest nende peale ei kuluta midagi.
Muidu oleme niipalju rääkinud, et kuna kaksikud on väiksed ja isa käib täiskohaga tööl, siis nemad elavad minu juures ja ta võtab neid enda juurde päevasteks aegadeks nädalavahetustel, kui võimalik ja siis suuremaid saaksime hakata jagama 50-50, aga see tähendab tema arust, et ma peaks ka pool peretoetustest temale kandma ja ta ise ei näe, et mul oleks õigus temalt elatist nõudma hakata, kuna mina panustan laste heaoluks ju ainult peretoetustest. Ise saab Eesti keskmist palka, minu vanemahüvitis on miinimum, u 520eurot. Näiteks viimase kuu lõikes kulutasin ma üle 300euro (laste riided, söök/muu hädavajalik + lasteaiamaksud u.150 eurot, ning muidugi veel üür ja kommunaalid, ja tema kulutas ainult max. 250eurot poest söögi jne ostmiseks. Mis õigused mul tegelikult on seoses laste kulutustega?

Re: Lapse kulutuste jagamine

Postitatud: 24 Apr 2019, 12:57
Tere

Teie küsimusest selgub,et Teil on 4 last, 2 neist alla aasta vanused. Perekonnaseaduse kohaselt tulenevad ülalpidamiskohustused perekonnas põlvnemisest (PKS § 96). Lisaks on lapse isa kohustatud lapse ema ülal pidama kaheksa nädalat enne ja kaksteist nädalat pärast lapse sündi. Kui ema ei ole raseduse tõttu või raseduse või sünnituse põhjustatud tervisehäire tagajärjel võimeline ennast ülal pidama, on isa kohustatud talle ülalpidamist andma kuni ema terviseseisundi paranemiseni. Sama kehtib, kui emal ei ole lapse eest hoolitsemise tõttu võimalik sissetulekut saada (PKS § 111).
Kui vanematel lastel saab olema vahelduv elukoht, võib olla võimalik, et mõlevad vanemad annavad neile ülalpidamist vahetuslt ja elatist tasuma ei pea. Nooremad lapsed elavad aga enamuse ajast koos Teiega. Seegaon neil õigus nõuda oma isalt ülalpidamise andmist rahas. Ülalpidamise suurus leitakse laste tegelikest vajadustest lähtuvalt, võttes arvesse nii konkreetselt neile kuluvaid summasid kui pere ühistest kulutustest nende osa (eluasemekulud, küttekulud, transpordikulud jne). Neist kuludest poole peaks kandma kumbki vanem. Lisaks võib Teil olla õigus nõuda ülalpidamist iseendale PKS § 111 alusel.
Kõiki asjaolusid saab kogumis hinnata aga siiski neid teades. Täpse hinnangu saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist