elatise nõue välismaale tööle läinud vanemalt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elatise nõue välismaale tööle läinud vanemalt

08 Aug 2011, 11:51

Tere,
Elatis lapsele määrati 2005 aastal, tollane miinimum oli 1345 krooni ja see sai ka nõudeks siis.
Tänaseks on laps 10 aastane.
2010 aasta mais lakkas elatise laekumine, põhjuseks töökohalt lahkumine. Uue tökoha leidmisega olevat raskused ja üskikud maksed osaliselt ka vahepeal laekusid.
Elatise nõue on nüüdseks siiski täituri menetluses, paar makset laekus täituri vahendusel (mis jäi kohtu poolt nõutud summale alla, kuna täitur võttis saadud summalt ka menetluse kulud) Täitur ei ole ka saanud makseid kätte enam.
Käesoleval suvel on lapsevanem tööl Soomes. Täitur, saanud sellest teada, teavitas mind, et peaksin pöörduma Justiitsministeeriumi poole, et elatist lapsele edasi saada.
Soomes töötaval vanemal on aastast 2005-2008 lisaks sündinud uues peres 2 last.
Küsimused:
Kas Justiitsministeerium siin tõesti aitab ja kui siis kuidas pöörduda, olen selle veebikanali enda arvates risti-põiki läbi kamminud. Kuhu ja kuidas ma peaksin nõude edastama, et lapsele elatis taas laekuma hakkaks?
(Vanema reaalset töökohta ma Soomes ei tea, väidetavalt on tegu Soome firmaga, kas elatise maksja ka elab Soomes, ei tea, suhtlemine on meil peaaegu olematu, lapse vastu huvi nüüdseks niisamuti)
Kuna tollane elatise miinimum, mis kohus märas on tõusnud ja lapse kulud on ammugi oluliselt suuremad, kas oleks tark pöörduda taas kohtusse elatise suuruse muutmise osas vähemalt käesoleval ajal kehtestatud miinimumini?
Ma saan aru,e t nüüd peaks esitama elatishagi lapse nimel kui aga minu nimel on esialgne hagi otsus, kuidas siis elatise suuruse muutmise hagi esitada?

K.

Re: elatise nõue välismaale tööle läinud vanemalt

09 Aug 2011, 17:06

1. Elatise nõude suurendamiseks tuleb esitada hagi kohtusse (lapse nimel esitatakse hagi, sõltumata sellest, et esialgne kohtuotsus oli lapsevanema kasuks tehtud).
2. Elatise nõude määramisel võetakse arvesse kohustatud isiku kohustusi, sh ülalpeetavate arv, sissetulek, tervislik seisund jm. Küsimusest nähtub, et teisel lapsevanemal on veel 2 alaealist last, mis kogumis võib mõjutada elatise suuruse muutmist/suurendamist. Elatise määr, lapse huvidest lähtuvalt, peaks igal juhul olema kehtiva miinimumi määra piires.
3. Küsimusest ei nähtu, kas teine lapsevanem töötab Soomes Eesti firma vahendusel või mitte, kes on vahetuks tööandjaks ja kes palka maksab. Raha laekumise kohta saab teavet kohtutäituri käest. Kui pangakontol laekumisi pole näha, siis on raske tõendada, et teine lapsevanem töötab ametlikult välismaal.
4. Justiitsministeeriumi poole saate ise vahetult pöörduda ning esitada detailseid küsimusi.


Vastas Maarika Pähklemäe

Re: elatise nõue välismaale tööle läinud vanemalt

11 Aug 2011, 12:16

Suur tänu kiire vastuse eest!
Sain teada www.rita.ee kaudu, et elatise maksja registreeritud elukoht on siin, Eestis.
Rohkemat infot mulle ei väljastata.
Juunis oli viimane telefonikõne temalt ja ta väitis, e t töötab Soomes, Soome firmas. Enamat ta mulle ei jaga. Ka ei tea ma hetkel enam ühtki sidevahendikontakti. Tean Tema abikaasat aga sealt infot mulle ka päris kindlasti ei jagata.
Kas tal on võimalik kasutada Soomes pangateenuseid, ilma et siinne kohtutäitur neist midagi teaks?
Kas tal on võimalik kasutada oma praeguse abikaasa pangaarvet töötasu saamiseks? Kui siis, kas seda infot on võimalik välja võtta täituril endal?

K.

Re: elatise nõue välismaale tööle läinud vanemalt

17 Aug 2011, 20:17

Teie kirjast nähtub, et vastaspool võib varjata oma sissetulekuid. Pangainformatsioon on konfidentsiaalne ja kolmandatele isikutele infot ei väljastata, v.a. seaduse alusel kohtutäituritele ja kohtule. Kui palk deklareeritakse lapse isa nimele, siis on see näha Maksu- ja Tolliametis. Kui lapse isa hoidub kõrvale elatise maksmisest, siis on Teil võimalik esitada politseile avaldus.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta