mure

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

mure

21 Mär 2018, 15:10

TERE
Olen kolme alaealise lapse ema.Kaks väiksemat tütart,3a ja 5a on isa käes.Meie täiskasvanute suhtlemine ei ole võimalik.Vastane,kelle käes lapsed, on osav manipulaator ja tegutseb täiesti vastuvõetamatult ja järjest hullemini.Ta on tänaseks päevaks suutnud minult välja meelitada ka selle,et paningi allkirja,et nõustun elatisega.See selleks.Tüüp maksab kätte mulle,aga on seganud siia ka meie ühised alaealised tütred.Minu süda valutab laste pärast,neile on isa ja vanaema poolt lastele kujundatud pilt emast kui monstrist ja räägitakse,et emme jättis teid maha.Lastekaitse usub isa versioone,sealt abi ei tule.Mida saaksin ette võtta sellega,et hoiab tahtlikult ja teadlikult alaealisi tütreid minust eemal.Kas ma eksin kui kuskil seaduses on märge või oskate öelda kas saaksin millestki kinni võtta,et ta saaks karistatud selle eest,et hoiab teadlikult lapsi seal ehk ei lase mul tütardega kokku saada.Kui helistasin ja pärisin aru,tuli vastus,ma ei soovi sinuga rääkida ja tegelen sinult laste õiguste äravõtmisega ja advokaat soovitas mitte lapsi emme juurde lasta.

Re: mure

28 Mär 2018, 21:11

Tere,

Vanema õigus suhelda oma lapsega ja lapse õigus suhelda oma vanemaga, on üks kesksemaid õigusi vanema ja lapse suhtes. Perekonnaseaduses on suhtlusõigus reguleeritud §-s 143. Perekonnaseaduse § 143 lõike 1 kohaselt on lapsel ja vanemal vastastikune õigus teineteisega isiklikult suhelda. Mõlemal vanemal on kohustus ja õigus suhelda lapsega isiklikult. Tulenevalt perekonnaseadusest ei ole vanemal seega mitte üksnes õigus lapsega suhelda, vaid ka kohustus seda teha. Lapsel seevastu on õigus vanemaga suhelda. Kohustust vanemaga suhelda lapsel ei ole. Perekonnaseaduse § 143 lõike 2 kohaselt peab vanem peab hoiduma tegevusest, mis kahjustab lapse suhet teise vanemaga või raskendab lapse kasvatamist.Kui üks vanem ei saa lapsega suhelda ning vanemad ei suuda suhtluskorras kokku leppida, on üldjuhul lapse huvides suhtluskorra kindlaksmääramine kohtu poolt. Avalduse suhtlusekorra kindlaks määramiseks saab esitada lahuselav vanem, kes ei saa lapsega suhelda või ei saa piisavalt suhelda.
Teie kirjeldatud situatsioonis võib olla vajalik ka hooldusõiguse küsimuste lahendamine. Kõiki asjaolusid arvesse võtvaks olukorrale õigusliku hinnangu saamiseks ning vajadusel menetlusdokumentide koostamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta