lapse elatisraha

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

lapse elatisraha

20 Mär 2018, 14:26

Tere!

Selline küsimus - kui lapse isa maksab elatisraha miinimumi ehk siis see 250EUR kuus, siis kas tal on õigus ilma kokkuleppimata ja eelnevalt arutamata sellest summast maha arvata mingisuguseid kulusid, mis on väidetavalt temal olnud seoses lapsega - näiteks käis lapsega mäesuusa keskuses või väljas söömas ja siis 50% sellest kulutatud summast (kuna vanemad ju peavad panustama võrdselt) arvestab lihtsalt igakuisest rahast maha.

Kui tal see õigus on, siis kas minul (kui raha saajal) on õigust küsida selgitusi või tõendusi nende mahaarvamiste kohta mida ta omaalgatuslikult teinud on? - laps nimelt käib tema juures väga harva (1-2 korda kuus ja sedagi mõned tunnid vaid).

Kui ei ole, siis kuidas ma saan ennast ja muidugi ka last kaitsa, et isa ei hakka selliseid kulusid sellest rahast maha arvama?
Kui mina lapsega kuskil käin - kinos või kohvikus, siis mina ju ei saa neid tema rahadest kuidagimoodi maha arvata või poolt lapsele kulutatud summast tagasi küsida.....

Ette tänades ja vastusele lootma jäädes!

Re: lapse elatisraha

27 Mär 2018, 16:11

Tere,

Kui elatis on kohtus välja mõistetud, tuleb täita kohtu otsust nii nagu see on. Mingisuguseid mahaarvamisi ühepoolselt teha ei ole lubatud. Kui esinevad mingid alused elatise vähendamiseks, tulnuks need esile tuua manatluse ajal ja kui need on põhjendatud, võtnuks kohus neid arvesse. Sama kehtib ka vanemate kokkuleppel makstava ealtise korral. Kokkulepet ühepoolselt muuta ei saa, ikka ainult teise poole nõusolekul. Ühepoolselt seda tehes satub kohustatud isik selle summa ulatuses võlgnevusse.
Selliste mahaarvamiste vältimiseks, kui tegemist on kohtu poolt välja mõistetud elatisega, on võimalik esitada kohtutäiturile avaldus nõude sundtäitmiseks võlgnevuse ulatuses.
Kui tegemist on kokkuleppelise elatise maksmisega, on kokkuleppe rikkumine aluseks elatishagiga kohtusse pöördumiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta