Lapse heaolu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse heaolu

18 Dets 2017, 13:49

Tere.

Mu lapse ema on alaealine ja ma ise olen täisealine. Meie laps on suusõnalisel kokkulepel nädal ühe ja nädal teise juures.
Ma olen viimasel ajal aru saanud, et selline edasi-tagasi lapse solgutamine ei ole hea, lapsele oleks parem üks kodu ja kus on turvaline ja rahulik olla. Samuti oleks hea, kui lapse kodu lähedal oleks lapsele lasteaed. Aga lapse ema ei mõista ega saa aru, et lapsele on parem, kui ta käiks lasteaias ja saaks omavanustega suhelda ja mängida. Alles hiljuti lapse ema võttis lapse enda juurde ja ma sain teada, et seal kus laps ja lapse ema olid, seal oli pidu, kus oli vali muusika ja alkohol ning laps nuttis, lapse ema ei teinud midagi, et last rahustada. Kus juures vajalik oleks märkida ära, et alaealisest lapse ema elab oma ema juures koos veel kahe alaealise lapsega (lapse ema, õde ja vend). Seal elupaigas puudub korralik pesemis võimalus.

Nüüd siis küsimus, et mina kui lapse isa peaksin andma avalduse kohtusse, et võtta hooldusõigus endale?
Kas lapse juures olekul alkoholi ja valju muusika kuulamine on sobilik?
Kuidas lapse emale (alaealisele) teha selgeks, et lapsele on parem, kui ta elab isaga, kus on rahulik ja vaikne ning lasteaed (kus on lapsele koht olemas) lähedal?

Re: Lapse heaolu

31 Dets 2017, 15:20

Tere,

Nagu Te ise oma küsimuses viitate, on tegemist lapse hooldusõiguse küsimusega. Tavapäraselt on mõlemal vanemal võrdne hooldusõigus, mida nad teostavad lapse huvides üksmeeles ja ühiselt. Kui aga hooldusõiguse ühine teostamine ei ole lapse huvides, võib kohus ühe vanema hooldusõigust piirata andes hooldusõiguse selles ulatuses üle teisele vanemale. Kohus lahendab asja lapse huvidest lähtuvalt ning kaasab menetlusse ka kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja kui eestkosteasutuse esindaja. Samuti annab kohus alaealisele lapsele menetluses kaitsja riigi kulul, kes tagab lapse huvide kaitsmise. Hooldusõiguse küsimused lahendatakse lapse elukohajärgses maakohtus hagita menetluses.
Kui vajate abi menetlusdokumentide koostamisel soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.jristaitab.ee

Lugupidamisega

'Tiina Mölder
jurist

Vasta