Vanuri hooldamise kohustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vanuri hooldamise kohustus

08 Dets 2017, 10:58

Tere!
Mul on küsimus vanuri hoolduskohustuse kohta. Olukord järgmine: minu vanatädi, kellel oma lapsi ei ole, kinkis kinkelepinguga oma väikse korteri minule, kasutusõigusega tema elu lõpuni. Olen tema asju ajanud, süüa viinud ja teda aidanud mitmed aastad. Kuid nüüd on dementsus väga süvenenud ja üksi ta seal enam hakkama ei saa. Elan ise Tallinnast kaugel, seega ei ole võimalik teda igapäevaselt hooldada, ka puudub võimalus teda enda juurde võtta, kuigi tahaks teda inimlikust seisukohast aidata. Pensionit ei ole ta nõus enam pangast välja tooma ega ka mingit volitust tegema, seega puudub mul tema hooldamiseks või hooldekodusse panemiseks rahaline võimekus. Selleks, et korter välja üürida (et näiteks lisaks pensionile üüritulust hooldekodu teenuse eest tasuda), tuleks teha seal väga põhjalik sanitaarremont, milleks samuti puuduvad rahalised vahendid. Müügiga ta nõus ei ole.
Küsimus on selline: kas ma olen (või kes on) kohustatud teda hooldama ja kuidas oleks selline olukord seadusest lähtuvalt lahendatav?

Re: Vanuri hooldamise kohustus

18 Dets 2017, 15:35

Tere,
Perekonnaseadusest tulenev ülalpidamiskohustus kohustab ülalpidamist andma täisealisei esimese ja teise astme ülenejaid ja alanejaid sugulasi. Kuna Teie vanatädil lapsi ei ole, ei ole ka isikuid kes perekonnaseadusest tulenevalt peaksid teda üleval pidama. Kui ka teievahelisest kinkelepingust ei tulene Teile kohustust vanatädi hooldada, ei ole ühelgi iikul khustust seda teha. Sel juhul on vaja pöörduda kohaliku omavalitsuse poole, kes selgitab välja isiku abivajaduse ja pakub vajadustele sobivat sotsiaalteenust.
Kuna viitate vanatädi dementsusele, võib olla vajalik eestkoste seadmine. Eestkoste seatakse kohtu poolt, eestkostjaks võite olla Teie, mõni muu füüsiline isik või kohalik omavalitsus. Eestkostjal on õigus eestkoste ulatuses eestkostetava eest otsuseid vastu võtta ja eestkostetava vara käsutada. Sealhulgas eestkostetava pangakontol olevaid rahalisi vahendeid eestkostetava huvides kasutada.
Mõlemas küsimuses saab Teid aidata vanatädi elukohajärgne kohalik omavalitsus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta