Hooldusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hooldusõigus

06 Juun 2017, 18:53

Tere.

Mul selline küsimus, et mu lapse ema on alaealine (saab 18 aastal 2018) aga tema ema ähvardab mind, et ta võtab minult mu lapse ära. Ma ise olen täisealine. Mina ja lapse ema oleme lahus ja kolisime lahku, mu lapse ema ütles, et ta jätab lapse mulle aga tema ema omakorda tegi mulle sellise ähvarduse. Ma käin täiskohaga tööl ja suudan lapse eest hoold kanda, ma olen seda teinud juba üle aasta.

Mis võimalused on lapse vanaemal laps isalt ära võtta, kui lapse ema on alaealine?
Kuidas lapse isa saaks ennast sellise asja eest kaitsta?

Re: Hooldusõigus

12 Juun 2017, 16:00

Tere,
Saan Teie küsimusest aru, et ehkki elate lapse emaga lahus, olete isaduse omaks võtnud ja Teil on lapse suhtes ühine hooldusõigus. Vaid kohus võib mõningatel juhtudel ühe vanema taotlusel ühise hooldusõiguse lõpetada lähtuvalt lapse huvidest. Vanema hooldusõigust reguleerib Perekonnaseaduse 10. peatüki esimene jagu.
Teie kirjeldatud asjaoludel ei ole lapse vanaemal õigust teha lapsesse puutuvaid otsuseid ja taotlusi.
Ka juhul kui lapse ema ühise hooldusõiguse lõpetamise avalduse kohtule teeb, küsib kohus Teie arvamust, samuti kaasab asjasse kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja ja lapsele määratakse advokaat, kes esindab lapse huve.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta