Varade jagamine peale lahutust

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Varade jagamine peale lahutust

02 Juul 2011, 14:33

Tere,

minu probleem on järgmine: abielu ajal kinkis minu vanaema mulle maja, kinkelepingus sai paika pandud punkt, et vanaemal on isiklik kasutusõigus majale kuni surmani.
Kuna kinkelepinguga läheb vara lahusvarasse, siis minu eksabikaasa seadis mind fakti ette, et ma pean maja võtma ühisvarasse, kuna temal oli võetud pangalaen maja korrastamiseks, aga seaduslikku õigust tal majas pole. Õigemini anti mulle ultimaatum, et kas võtad maja ühisvarasse või tema enam laenu ei maksa ja majapidamises ühtegi tööd ei tee. Sai siis võetud maja ühisvarasse. Nüüdseks oleme lahutanud ja elame praeguseni samas majas eraldi tubades. Kuna eksabikaasa on äärmiselt armukade kontrolliv inimene, siis ei ole võimalik ilma tülideta edasi elada ja sellist summat (pool maja maksumusest) ei ole mul kuskilt võtta. Enne lahutust sai ka võetud üks suur pangalaen, millega kustutasin eksabikaasa võetud pangalaenu. Praegu oleme jõudnud seisu, et eksabikaasa tahab maja müüki panna, et saada oma osa kätte. Mina ei ole maja nõus müüma, kuna kasvatan last üksi (eksabikaasa pole lapse isa) ja olen ka samas majas elava vanaema ametlik hooldaja (vanaemal on tuvastatud Alzheimeri tõbi). Kas minu eksabikaasal on võimalik kohtu kaudu sundima mind maja müüma kui ma seda ei taha?
Kui asi peakski kohtuni minema, kas kohus arvestab inimeste isikuomadusi? Nimelt on eksabikaasal kalduvusi vägivallale, seda eriti joobeseisundis. 7 aasta jooksulk on eksabikaasa tõstnud kahel korral minu vastu kätt, üks kord on ka fikseeritud politseis ja traumapunktis. Praegu, kui oleme lahutatud, toimub minu jälitamine, kui ma sõbrannadega välja lähen. Minu abielusõrmus ja kingituseks saadud käekett on eksmehe poolt minu selja taga rahaks tehtud, minu rahakotist varastas ta pangakaardi, millele sain aga õigeaegselt jälile.
Ma ei tunne ennast enam turvaliselt oma kodus, eksmees on korduvalt ähvardanud teha haiget minu lähedastele, et mina kannataksin. Lapsega pole nad ka kunagi eriti soojades suhetes olnud, kuna eksmehel ei kadunud peast mõte, et see on teise mehe laps.
Lisaks on mees korduvalt lubanud, et kui tema peaks majast minema kolima, lammutab ta kõik, mis tema ehitanud on, maha.
Kuidas toimida edasi? Ma ei saa tõestada kõiki tema ähvardusi ja tegusid, osa jutuajamistest (minu pangakaardi vargus) olen salaja salvestanud telefoni, kas need kehtivad tõenditena?
Lisaks on eksmehel pildid minust (aktifotod), mis on abielu ajal tehtud ja nüüd ähvardab ta iga tüli ajal need internetti levitada. Olen nõudnud nende kustutamist, aga ta keeldub seda tegemast. Kas on võimalik sundida seda tegema?
Mida üldse ette võtta, et saaks edasi normaalselt ilma hirmuta elada?

Re: Varade jagamine pärast lahutust

04 Juul 2011, 21:33

Küsimusest nähtub, et vanaemal on isiklik kasutusõigus vaidlusalusele ühisvarale. Kas kasutusõigus on kantud kinnistusraamatusse ? Mille jaoks laen võeti ja tegelikult kasutati? Kas laen kasutati tervikuna maja parandamiseks? Kas ühisvara on jagatud? Abieluvaraleping? Soovitan pöörduda konsultandi poole nõustamiseks, et välja selgitada Teie võimalused ühisvara koosseisu vaidlustamiseks ja muu ühisvaraga seonduvate probleemide lahendamiseks. Kui vanaemal on kasutusõigus, siis maja müümise korral peaks talle jääma elamu kasutusõigus ja ta ei pea maja müümise korral majast ära kolima. Soovitan pöörduda ka kriisikeskuse poole - psühholoogilise nõustamise tel 6314300. Kui eksabikaasa on vägivaldne, siis tuleb pöörduda politsei poole.

Re: Varade jagamine peale lahutust

05 Juul 2011, 16:16

Jah, vanaema kasutusõigus on kantud kinnistusraamatusse. Laen võeti maja renoveerimiseks ja ca 80% ulatuses see selleks kuluski. Ülejäänud kulus sisustuse, tehnika jms ostmiseks. Ühisvara on jagamata, abieluvaraleping - ühisvara. Lahutusel sai suuliselt kokku lepitud eksabikaasaga, millistes tubades keegi elab ja mille eest keegi maksab. Nüüd ta nõuab maja müüki, et saada endale pool väärtusest. Mina ei taha müüa, olen nõus kogu laenu võtma enda kanda või panga nõudmisel vahetama kaastaotlejat.
Kas eksabikaasal on siis reaalne võimalus sundida mind maja müüma, kui ma seda ei taha?

Re: Varade jagamine pärast lahutust

06 Juul 2011, 17:36

Keegi ei saa sundida Teid maja müüki panema, kui Te ise seda ei soovi. Tehinguks on vaja Teie nõusolekut. Teine osapool saab nõuda ühisvara jagamist, kas kohtu kaudu või notari juures, mis antud olukorras oleks mõistlik, sest ühisvara jagamise vaidluse käigus tuvastatakse, milline osa laenusummast kulutati reaalselt maja renoveerimiseks ja milline osa kulutati ära niisama või soetati asju, milline on laenujäägi summa ja kuidas laenu jäägi osa poolte vahel jagada. Vanaema kasutusõigus elamu kasutamiseks maja müügi või ühisvara jagamise korral ei tohiks mõjutada (peab lepingut nägema, et anda kindel seisukoht).

Vasta