Lapse hooldusõiguse ja reisimise kohta küsimused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse hooldusõiguse ja reisimise kohta küsimused

29 Juun 2011, 00:25

Tere!

Kohtus menetluses hetkel elatise hagi ning lapse elukoha kindlaksmääramise avaldus. Lapse isa, minu eksabikaasa, kohtub lapsega omal soovil ca 3-4 korda kuus a 1-2 h, elatist ei maksa.
1. Kui kohus määrab lapse alaliseks elukohaks ema elukoha, kas selle otsusega saan minna lapsega elama ka välismaale, ilma et oleks lapse isa käest vaja eraldi luba?
2. Kui ei, siis, mida täpselt pean kohtus taotlema, et saaksin minna lapsega elama välismaale jm olulistes küsimustes nagu lapse religioon, med. abi, (laps puudega) haridustee ja kultuuriruum kus ta kasvab? Kas pean kindlasti taotlema ainuhooldusõigust või piisab nende valdkondade jaoks ka otsustusõiguse (isikuhooldusõiguse) taotlemisest? (Vabandan, kui need terminid mul segamini on)
3. Kas lapse elukoha kindlaksmääramise avalduse peale saab esitada esmase õiguskaitsevahendi kohaldamise avaldust, et laps kohtumenetluse ajal riigist välja ei viidaks? Lapse isa nimelt välismaalane, kes on suuliselt korduvalt ähvardanud lapse minu tahte vastaselt ära viia oma riiki. Kui jah, siis kuidas ma tõendan suulisi ähvardusi ja kas kohtule oleks see piisav tõend?

Re: Lapse hooldusõiguse ja reisimise kohta küsimused

30 Juun 2011, 21:11

1. Sõltub kohtulahendist ja taotlusest, mis on kohtult nõutud. Antud teksti ei ole küsimuses lisatud.
2. Ainuhooldusõigus tähendab seda, et lapse elukorralduse ja kasvatamise osas teeb üks lapsevanem, ühine hooldusõigus eeldab ühist dialoogi ja otsustust. Küsimusest nähtub, et ka emal on kavatsus lapsega mujale elama asuda, seega on tegemist lapse elukorralduse olulise muutmisega. Lapse elukoha vahetus ei pruugi olla kooskõlas lapse huvidega. Küsimusest nähtub ka see, et lapsel võib olla vähemalt eesti kodakondsus, ning et uus elukoht ei pruugi olla Euroopa Liidus. Kuna asjaolud on üldised, siis pole kahjuks võimalik täpsemat vastust anda.
3. Jah, esmast õiguskaitsevahendit saab taotleda. Ka suulised ähvardused on tõsiseltvõetavad.

Vasta