ühisvara jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

ühisvara jagamine

22 Juun 2011, 09:32

Mulle eraldati 1986. aastal linna poolt korter. 1988 aastal ma abiellusin. 1999. erastasin korteri. Minu osakuid oli 20 tööaasta eest ja abikaasa osakuid oli 10. Seega on korter ilmselt ühisomand? Praegu elame lahus. See korter on meie mõlema registrijärgne elukoht. Sees elan seal ainult mina. Kavatseme lahutada. Mina oleksin nõus lahutama perekonnaseisuametis. Abikaasa on nõus perekonnaseisuametis lahutama alles siis kui müüksime korteri ära ja jagaksime raha pooleks. Korter on ühetoaline, remontivajav. Mina ei ole korteri müügiga nõus, kuna mul poleks siis kusagil elada. Korteri müügist saadava poole raha eest ei saaks ma osta uut korterit ja laenu võtta ma ei saa. Millised on ohud minu jaoks? Kui abikaasa pöördub kohtusse, kas siis kohus võib sundida mind korterit müüma? Jään ju siis eluasemest ilma. Või sunnitakse korter vormistama kaasomandiks? Ma ei ole sel juhul võimeline abikaasalt teist osa ära ostma. Kas mul endal on mõtet kohtusse pöörduda ja taotleda sellist lahendit, mis säilitaks mulle elamispinna? Kas selle elamispinna säilimine mulle on üldse reaalne?

Re: Ühisvara jagamine

26 Juun 2011, 15:39

Enne erastamist kuulus korter linnale, mistõttu ei ole tegemist lahusvaraga või omandiga kuulumisega poolele. Korter osteti erastamistehinguga abielu ajal, mistõttu on tegemist ühisvaraga, sõltumata, kelle osakutega see erastati. Ühisvara jagamisel on abikaasade osad võrdsed. Kui pooltel on vaidlus ühisvara jagamise osas, siis lahendab vaidluse kohus. Kirjast ei nähtu, kas pooltel on veel muud vara - nt mööbel, sõidukid või muu väärtuslik vara, sh pangakontodel olevad säästud. Soovitan kindlasti enne, kui midagi otsustada, näidata dokumente juristile.

Vasta