Elatisraha suurus lapsele

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatisraha suurus lapsele

18 Jaan 2017, 14:53

Tere,
Minul küsimus elatisraha jagunemise kohta. Nimel elan lapsega üürikorteris. Korteri üür 225€+ kommunaalid. Ma saan aru et 50% kuludest nö "kuulub" lapsele. See teeb siis korteri üürist 112,5€ lapse osa. Kas see summa läheb veel omakorda pooleks, et siis 50% maksab ema ja 50% maksab isa, ehk kummagi summaks jääks 56,25€?
Või on ikka sedasi, et 225/2=112,5€. Mina maksan 112,5€ ja lapse isa 112,5€. Ja sedasi ka kommunaalidega. Kommunaalide summa 95€. Mina maksan 47,5€ ja lapse isa 47.5€.
Sellest saan aru, et kõik muud kulud riided-jalanõud, päevahoiu ja hügieenitarbed ja arstirohud jms, et need summad jagunevad täpselt 50/50.

Küsin selle pärast, et tahan teha täpse arvutuse, kui suured on meie elamiskulud. Et kas summa jääb 235€ piiresse või tuleb rohkem.

Minu palk on kõrgem kui miinimumi ja elan üürikorteris. Lapse isa palk on 2*suurem minu palgast. Seega sellest tulenevalt tahan olla kindel, et rahaline jaotus on õiglane ja soovin tagada ka seda,et lapse elatustase ei langeks.

Re: Elatisraha suurus lapsele

20 Jaan 2017, 22:43

Elatise kulude arvestamisel peate arvestama kuludega kokku 470€ kuus, millest lapse isa maksab 235€ ja ema 235€ kuus .
Kui teie elate koos lapsega kahekesi üürikorteris ja tasute selle eest 225€ kuus, siis see jagatakse kahe elaniku vahel ( teie ja laps). Samuti arvutate elektrienergia, kommunaalkulud ja kulud söögile. Kuna laps on nii väike, siis võib eeldada, et kulud hügieenile (mähkmed vms)on suured, umbes 80 - 100€ kuus.
Ülejäänud kulud - toit, transport, tervishoid tuleb arvutada konkreetse summana.
Tänane perekonna seaduse paragrahv 100 näeb ette, et lapsele makstav elatise miinimumsumma ei tohi olla väiksem kui Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud pool miinimumpalgamäära. Siin ei ole oluline lapsevanemate palga erinevus/ suurus. Lapsevanematel on lapse suhtes võrdsed õigused ja võrdsed kohustused. Kui lapse isa maksab elatist lapsele x summa, siis peab last kasvatav lapsevanem panustama lapse ülalpidamisse täpselt sama summa.


Vastas Krista Paal.

Vasta