Kuidas saada lapsetoestust isalt, kes elab välismaal?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kuidas saada lapsetoestust isalt, kes elab välismaal?

09 Juun 2011, 23:54

Minul on laps, kes hetke seisuga 1 aasta ja 2 kuu vanune, sündis Ameerikas. Hetkel on tal kaks kodakondust - eesti ja ameerika. Minu küsimuseks ongi: kuna meie tulime temaga Ameerikast tagasi Eestisse, kuidas oleks võimalik saada tema isa käest (kes endiselt elab Ameerikas) lapsetoetust. Kas selline asi on üldse võimalik - toetuse saamine isalt, kes elab välismaal? Meie ära tulemise põhjuseks oli, et lapse isa oli vägivaldne ja peksis mind palju. Kõik hakkas pihta, kui olin rase. Oli ka kordi, kus laps sai tänu selle viga. Lõpuks pandi ta vangi selle eest, kust ta juba vabanes ja on aasta aega tingimisi, nagu mina aru sain, ja maksab mingeid rahasid selle eest ja käib järelvaataja juures. Elasin lapsega (pärast seda, kui lapse isa vangi pandi) 2 ja pool kuud sellises kohas nagu hubbard house (kodu vägivalla all kannatanud naistele ja lastele, mis on meeste eest ära peidetud, et neid ei leitaks), kust kohast ka otse Eestisse naasesin. Kas see kõik oleks kuidagi ka leevendavaks asjaoluks ja aitaks kaasa, et saaksime tema käest alimente või toetust? Mis ma üldse peaksin tegema ja kust kohast alustama? Kuulsin, et peaksin tegema hagiavalduse Eesti kohtusse, mis on tasuta, ja kui kohtunik siin selle heaks kiidab, siis peaksin edasi saatma paberid ameerika kohtusse. Kas see kõik ka vastab tõele ja mis veel ma peaks tegema? Kas ja palju maksaks hagiavalduse tegemine ameerika kohtule?
Nii palju küsimusi. Kust oleks võimalik selle kõige kohta teavet saada ja kust kohast alustada?

Re: Kuidas saada lapsetoestust isalt, kes elab välismaal?

15 Juun 2011, 16:33

Ülalpidamisasjade suhtes kehtib erandlik kohtualluvus. TsMS 103 lg 2, 3 ja 4 kohaselt lahendatakse ülalpidamisasjade nõue lapse elukoha järgi. Kui lapse elukoht ei ole Eestis, siis esitatakse nõue hageja elukoha järgi. Reegel: Eesti kohus võib ülalpidamisasju lahendada, kui vähemalt üks pooltest on Eesti Vabariigi kodanik või vähemalt ühe poole elukoht on Eestis.

Hagejal on võimalik taotleda menetluskulude osas menetlusabi.

Soovitan kindlasti küsida abi dokumentide koostamisel. Tasulist konsultatsiooni pakub ka Juristide Liit.

Vasta