lapsega suhtlemisõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

lapsega suhtlemisõigus

25 Mai 2011, 18:51

Kuhu peaksin pöörduma kui lapse ema piirab suhtlemist lapsega.
lapse emaga ma abielus pole. Kui laps 2 aastane, siis kolisime lahku. Lapse ema koos lapsega kolis Tartu ja mina elan Tallinnas. Nüüdseks laps viie aastane. Elatusraha osas sai tollal kokku lepitud 4000 krooni, kuid reaalselt olen keskmiselt maksnud 4500 krooni ehk 288 eurot kuus. Varasemalt võimaldati päris hästi lapsega suhtlemist, kuid kui lapse emal tekkis uus elukaaslane, siis hakkas tulema rida kõikvõimalikke tingimusi. esmalt ei sobinud et ma lapsele nii tihti helistada püüdsin (paar korda nädalas). Siis nõuti, et kui helistan, siis ainult kell 17 ja 18 vahel. Ok mõtlesin, et mul ju pole vahet ja helistan siis sel ajal. Kahjuks ei võetud siis enamjaolt telefoni vastu või võeti vastu ning vastati ühe lausega, et ei saa rääkida jne. Vahest harva siisk ivõimaldati seda. Lapsega kohtuda siiski võimaldati, mis oli ka muidugi raskendatud sest elame erinevas linnas. nüüd pole enam pikka aega üldse võimaldatud lapsega telefoniski vestelda ja esitati uusi nõudmisi, et neile (lapse emale ja ta elukaaslasele) ei sobi ka see kui ma nädalavahetuseks lapse enda hoolde võtaksin, et lapsega midagi koos teha jne. Öeldi, et ainult siis lubatakse lapsega koos olla kui võtan vähemalt kaheks nädalaks lapse enda juurde. Kahjuks pole see aga võimalik, sest tööpäevadel peab ju tööl käima ning lasteaiakohta pole ka võimalik registreerida kahte linna korraga (Tallinnas pole nagunii lasteaiakohti ka saada).
seega on mul sisuliselt kadunud võimalus lapsega suhtlemiseks.

Kas lapse emal on õigust sedasi lapsega suhtlemist piirata? Kas mul oleks võimalik pöörduda kuhugi et sätestataks lapsega suhtlemise kord?

Re: Lapsega suhtlemise õigus

30 Mai 2011, 16:57

Soovitan pöörduda lastekaitse spetsialisti poole, kes fikseerib olukorra ja püüab kohtuväliselt asja lahendada. Võite ka kohe kohtu poole pöörduda. Enne peaksite läbi mõtlema, kuidas lapsega suhtlemine peaks toimuma. Näiteks, kas soovite last enda juurde ööbimisega reedest- pühapäevani 2 korda kuus (alates kella 18 reedel kuni pühapäevani kella 17). Igal juhul peaksite veetma lapsega rohkem aega koos ja teine vanem ei või seda takistada. Tegemist on tõsise rikkumisega. Kohtu kaudu saate taotleda esialgset õiguskaitset, et kohus määraks suhtlusõiguse kohtumenetluse ajaks. Dokumentide koostamise abi saab juristide liidu tasulise konsultatsiooni kaudu.

Re: lapsega suhtlemisõigus

31 Mai 2011, 19:32

Kui ma ise elan Tallinnas, aga sisse olen kirjutatud Tartusse, lapse ema koos lapsega elab Tartus, kuid teises linnaosas kui minu sissekirjutus, siis millise lapsekaitse spetsialisti poole ma pöörduma peaksin?
Hetkel ei leidnud internetist ka kohta kust leida lastekaitse spetsialistide kontaktandmeid jne.

Re: lapsega suhtlemisõigus

02 Juun 2011, 18:04

Kui Teie elate Tallinnas, siis tuleb Teil pöörduda elukohajärgsesse linnaosa valitsuse lastekaitsespetsialisti poole. Kui on takistusi lapsega suhtlemisel, siis tuleb teha avaldus lastekaitsespetsialistile, kes aitab kohtuväliselt korraldada lapsega suhtlemist. Lapsega suhtlemise sagedus ja aeg sõltub lapse east, päevarežiimist, huvidega jne. Kontaktandmed linnaosavalitsuste kohta leiab Tallinna linna koduleheküljelt.

Toon Teile täiesti suvalise näite, kust leida ühe linnaosavalitsuse lastekaitsespetsialisti kontaktandmeid. Teie valige muidugi oma linnaosa. http://www.tallinn.ee/est/Haabersti-Lin ... de-osakond

Vasta