Kui laps saab 18 aastaseks ja elatise nõue võlgnevus on suur

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kui laps saab 18 aastaseks ja elatise nõue võlgnevus on suur

22 Mär 2013, 18:19

Tere.
Soovin nõuannet minu jaoks raskes ja segases situatsioonis. Minult mõisteti 1998 aastast lapsele igakuine elatis ja avatud toimik 2002 aastast. Olen algusest peale jätnud maksmata. Selle summa suurust on suurendatud 2008 aastal kui ka vähendatud 2011 aastal tänaseks on väljamõistetud lapsele elatise suurus 100 eurot kuus. Olen ka 2010 aastal karistuse saanud. Halva eluviisi tõttu algatati 16 või rohkem täitetoimikut, millega minult nõuti raha. Peale karistuse ärakandmist võtsin ennast kätte ja hakkasin võlgnevusi tasuma. Tänaseks olen kõik võlad ära maksnud peale lapsele elatise võlgnevuse. Olen maksnud lapsele elatist igakuiselt ja elatise nõude võlgnevust oma võimete piires, kuid igakuiselt. Kõik oli minu arust korras kuni 2013 aastal veebruarini, kui kohtutäitur saatis minu tööandjale töötasu arestimise akti (mina sain selle päev hiljem), milles nõudis elatise ja elatise võlgnevuse katteks kuni pool alampalga osa ehk siis kõik peale 160 euro, millega mina pean toime tulema (maksma üüri, toidu raha, tööle käimiseks maksma sõiduraha, rääkimata riietest ja hügieenitarvetest) on ka muid kohustusi, millega pean arvestama ja maksma. Arvestades võla suurust ja minu töötasu pean 160 euroga hakkama saama umbes paar aastat. Otse loomulikult ma ei olnud sellega nõus ning püüdsin leida kokkuleppe, sest muidu ma olen sunnitud lõpetama töölepingu ning jätkama vana eluviisi. Kuna laps saab 3 kuupärast 18 aastaseks ja lõpetab keskkooli sõlmiti kokkuleppe 3 kuuks 100 eurot elatise katteks ja 100 eurot elatise võlgnevuse katteks.
Küsin:
1 Kas kohtutäituril oli ja on õigus arestida minu töötasu kui kohtutäitur ei ole kuulanud enne otsuse tegemist võlgniku ära ja mis tähendab võimaluse korral.
2 Kas töötasu arestimise akt peatatakse, kui on esitatud kohtutäiturile kaebus ja siis järgnevalt esitatud kohtule.
3 Kas igakuine lapsele elatise nõue ja elatise nõude võlgnevus on üks ja see sama ning kohtutäituril on õigus vastavalt täitemenetluse seadustikuga arestida elatise nõude võlgnevuse katteks kuni pool alampalga osa või on teine seadustik, kus on teisiti.
4 Kas kohtutäituril on õigus koostada maksegraafik elatise nõude võlgnevuse sissenõude suhtes võlgnikuga ilma sissenõudja nõusolekuta.
5 Mida mina peaksin tegema, kui sissenõudja ei ole nõus koostama kokkulepet ja mina ei ole võimeline elama 160 euro eest kuus.
Tänan

Re: Kui laps saab 18 aastaseks ja elatise nõue võlgnevus on

25 Mär 2013, 10:41

Tere,

Kohtulahendit tuleb täita vastavalt selle resolutsioonile, see on ka kohtutäituri ülesandeks. Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 132 lg 1.1. kohaselt, kui sissenõude pööramine võlgniku muule varale ei ole viinud või eeldatavalt ei vii lapse elatisnõude täielikule rahuldamisele, võib arestida kuni pool ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurusest sissetulekust (ühe kuu töötasu alammäär on 2013.a 320 eurot). Nii on ka küsimusest tulenevalt kohtutäitur teinud. Kohtutäituri otsust on võimalik vaidlustada, kui selleks on alust – antud juhul on küsimuses toodud asjaoludest näha, et kohtutäituriga on suheldud, arestmisakt on kätte saadud; samuti seda, et muul moel ei ole õnnestunud täitedokumenti täita, mistõttu kohtutäitur otsustas arestida sissetuleku seadusega lubatud määras. Kohtutäitur on kohustatud viivitamata tarvitusele võtma kõik seadusega lubatud abinõud täitedokumendi täitmiseks, koguma täitemenetluseks vajalikku teavet ning selgitama täitemenetluse osalistele nende õigusi ja kohustusi.
Vanem on kohustatud tagama lapse ülalpidamise. Elatise võlgnevus tähendab seda, et elatis on õigeaegselt jäänud maksmata; vaatamata juba tekkinud võlgnevusele on vanemal kohustus tagada lapsele igakuine ülalpidamine, st võlgnevuse likvideerimisele lisaks on vaja maksta ka vastava kuu elatis. Kui soovitakse kohtulahendi alusel tekkinud võlgnevust tasuda osade kaupa, siis peab selles kokkuleppele jõudma sissenõudjaga. Kui see kokkulepe on olemas, tuleb see esitada kohtutäiturile, kes lähtub edaspidisel täitmisel kokkuleppest (ja vastavalt vabastab sissetuleku arestist).
Täitemenetluse peatamise juhud kohtutäituri otsusel on toodud TMS § 46 (https://www.riigiteataja.ee/akt/131122012014). Võlgnik võib täitemenetluse peatamist/ täitmise ajatamist taotleda kohtult – kohus võib võlgniku avalduse alusel täitemenetluse peatada või täitmist pikendada või ajatada, kui menetluse jätkamine on võlgniku suhtes ebaõiglane. Seejuures tuleb arvestada sissenõudja huvisid ning muid asjaolusid, muu hulgas võlgniku perekondlikku ja majanduslikku olukorda (TMS § 45). Kas kohus selle taotluse rahuldab, sõltub asjaoludest, kuid märkida tuleb, et lähtuda tuleks eelkõige lapse huvidest, milleks on antud juhul ülalpidamise saamine.
Täpsema vastuse andmiseks (nt võlgnevuse ositi maksmine, aegumine jne), tuleks tutvuda dokumentidega ja teada täiendavaid asjaolusid, selleks tuleks pöörduda küsijal isiklikule konsultatsioonile õigusnõustamisele. vajadusel saab vähekindlustatud isikutele mõeldud nõustamise kohta infot siit: http://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse- ... -isikutele.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta