Isapuhkus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isapuhkus

16 Mär 2013, 00:18

Tere,
Varsti sünnib meie perre laps. Midagi olen kuulnud isapuhkusest – kas selline asi on olemas? Kas ja millal seda saaksin kasutada? Räägitakse, et tööandja peab selle puhkuse ka kinni maksma. Palju ta siis maksab? Töötan graafikuga (lühike 2 vahetust ja pikk nädal 4 vahetust) – kuidas mulle seda puhkust siis antakse?

Re: Isapuhkus

16 Mär 2013, 00:19

Tere.

Isapuhkus on ette nähtud töölepingu seadusega (§ 60).

Mitu päeva ja millal saab kasutada? Isal on õigus saada isapuhkust kokku kümme tööpäeva; mille kasutamiseks on sätestatud ka ajaline piirang – kahe kuu jooksul enne arsti või ämmaemanda määratud eeldatavat sünnituse tähtpäeva ja kahe kuu jooksul pärast lapse sündi. Kuna isapuhkust antakse tööpäevadel, siis arvesse lähevad Teie tööpäevad, nt järjest võttes 4 +2+4 tööpäeva, mis küsimuses viidatud graafiku puhul langevad kolmele nädalale.

Kui palju makstakse nende tööpäevade eest? Isapuhkuse eest tasutakse isa keskmise töötasu alusel (kuid mitte rohkem, kui on kolmekordne Eesti keskmine brutokuupalk andmete alusel, mis Statistikaamet on avaldanud puhkuse kasutamise kvartalist arvates üle-eelmise kvartali kohta). Keskmine töötasu isapuhkuse eest arvutatakse töölepingu seaduse § 29 lõike 8 alusel kehtestatud Vabariigi Valitsuse määruse „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” §-s 3 sätestatud korras (määrus kättesaadav siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/111102011008). .

Kes maksab? Isapuhkuse korral arvutab ja maksab töötajale tasu tööandja (hüvitatakse tööandjale riigieelarvest).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta