Erieestkoste

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Erieestkoste

12 Mär 2013, 14:39

Tere,

16-aastase lapse ema kolis välismaale, laps jäi omal soovil sugulase perre Eestis, teist vanemat tal pole. Nüüdseks on ilmnenud teatud dokumentide vormistamisel täiskasvanud hooldaja olemasolu vajadus. Millised on tingimused erieestkosteks ja mida peab selleks tegema, et erieestkostet saaks taotleda, sest vanema õigusi tema välismaal viibimise ajaks ju piirata pole mõtet, kuid laps vajab täiskasvanud eestkostjat.

Re: Erieestkoste

15 Mär 2013, 23:52

Tere,

Perekonnaseaduse § 122 lg 2 kohaselt, kui vanemad annavad lapse pikemaks ajaks kasuperekonna hooldada, võib kohus lapse hoolduse asjades vanemate või last hooldava isiku taotlusel anda otsustusõiguse üle last hooldavale isikule. Õiguste üleandmiseks last hooldava isiku (kasuvanem) taotlusel on vaja vanemate nõusolekut. (Kasuperekond on perekond, kus last tegelikult kasvatatakse ja kuhu ei kuulu lapse vanem ega vanemaga abielus olev isik.) Üleantud õiguste ulatuses on kasuvanemal erieestkostja õigused ja kohustused.
Eestkostja määratakse lapsele siis, kui esindusõigust ei ole alaealise lapse kummalgi vanemal. Pöörduda tuleb vastava avaldusega lapse elukoha järgsesse kohtusse. Kohus lähtub lahendi tegemisel asjaoludest (küsib nt valla- või linnavalitsuse seisukohta alaealist puudutavas menetluses) ja eelkõige lapse huvidest.
PS. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 9 kohaselt kohus võib vähemalt 15-aastase alaealise piiratud teovõimet laiendada, kui see on alaealise huvides ja alaealise arengutase seda võimaldab. Sel juhul otsustab kohus, milliseid tehinguid võib alaealine teha iseseisvalt. Alaealise piiratud teovõimet võib laiendada tema seadusliku esindaja nõusolekul. Kui nõusoleku andmisest keeldumine on ilmselt vastuolus alaealise huvidega, võib kohus alaealise teovõimet laiendada seadusliku esindaja nõusolekuta. Mõjuval põhjusel võib kohus alaealise piiratud teovõime laiendamise täielikult või osaliselt tühistada.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta