Varasuhe: vara juurdekasvu tasaarvestus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Varasuhe: vara juurdekasvu tasaarvestus

09 Veebr 2013, 08:38

Mul on küsimus varasuhte kohta: kui Eestis abielludes soome kodanikuga on avaldusel varasuhe "vara juurdekasvu tasaarvestus" aga abielu ajal saab mees Soomest päranduse.
1. Juhul kui mees sureb enne mind ja mingit testamenti ega abieluvaralepingut tehtud ei ole kas mina olen I järgu pärija ja kas tema lapsed (soome kodanikud) on seljuhul ka II järgu pärijatena osanikud?

Re: Varasuhe: vara juurdekasvu tasaarvestus

15 Veebr 2013, 17:07

Tere,

Kahjuks ei selgu küsimusest, millises riigis asub abikaasa elukoht. Esitatud andmete alusel saan vastata järgmist:
Pärimisseadus sätestab, et pärimismenetluse viib läbi Eesti notar, kui pärandaja viimane elukoht oli Eestis.
Kui pärandaja viimane elukoht oli välisriigis, viib Eesti notar pärimismenetluse läbi üksnes Eestis asuva vara suhtes tingimusel, et välisriigis ei ole võimalik pärimismenetlust läbi viia või välisriigis läbiviidav menetlus ei hõlma Eestis asuvat vara või Eestis ei tunnustata välisriigis koostatud pärimistunnistust.
Eesti seaduse kohaselt on esimese ringi pärijad pärandaja alanejad sugulased (lapsed) ja pärandaja abikaasa pärib esimese järjekorra pärijate kõrval võrdselt pärandaja lapse osaga, kuid mitte vähem kui ühe neljandiku pärandist.

Vara juurdekasvu tasaarvestus on abikaasade poolt valitud ja nende vahel kehtiv varasuhte liik ning ei mõjuta otseselt pärimisõigust. Valitud varasuhte liigist oleneb siiski pärandvara koosseis.
Soovitan teil ja abikaasal pöörduda notari poole küsimuse asjaolude ning soovide täpsustamiseks ja vajadusel testamendi koostamiseks.

Lugupidamisega
Kätlin Aun-Janisk
notar

Vasta