Ühine laen

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühine laen

18 Mär 2012, 12:26

Tere,

Olin vabaabielus 19 aastat, meil on kolm last ( üks nüüd täiskasvanud ja kaks alaealist ), kelledega koos elame meie koos ostetud majas siiani, omame kõik sissekirjutust. Viimased 2 aastat elab mu endine elukaaslane meist eraldi. Maja on aga tema nimel.
2006 aastal võtsime kaastaotlejatena elukaaslasega eluaseme laenu, mille tagasimaksed olen teinud laenu võtmisest alates mina.
Nüüd soovib elukaaslane maja müüa. Millised on minu ja laste võimalused?
Kas meid saab tõsta lihtsalt tänavale? Kas on mingi võimalus siiani tasutud laenusumma jagada?

Re: Ühine laen

19 Mär 2012, 18:49

Sissekirjutus ei anna alust omandiõigusele. Teie kirjast nähtub, et teil võisid esineda seltsingulepingu sätted ühise kodu soetamiseks. Kirjast ei nähtu, kas elamu soetamisel tegite täiendavaid investeeringuid või osteti elamu täies ulatuses pangalaenu alusel. Soovitaksin Teil pöörduda dokumentidega vahetult juristi või advokaadi poole, kes saaks asjaolusid paremini hinnata ning anda nõu edasise tegutsemise kohta. Kirja põhjal on arvamus, et Teil on võimalik pöörduda kohtu poole tuvastushagiga ning menetluse ajaks peatada elamu müük, et tagada Teie panustatud raha tagasisaamise või muude kokkulepete tegemise alusetu rikastumise sätete alusel. Kirjast nähtub, et olete üksi tasunud laenu, mida loetakse Teie isiklikuks panuseks (ja mis ei kuulu Teie laste isaga jagamisele, sest te ei ole abielus).


Vastas Maarika Pähklemäe

Re: Ühine laen

22 Mär 2012, 15:58

Aitäh vastuse eest. Kuid siiski teeb mulle muret reaalne elamispind. Kas maja müügi korral olen sundseisus ja pean end lastega kusagile mujale sisse kirjutama? Või on maja müüjal kohustus leida meile elamispind?
Veel, kas on mul õigus tagant järele nõuda lastele ettenähtud elatusraha nende isalt? Kuna lahkuminek oli raske, siis siiani ei ole ma seda teinud ja ei ole seda ka tema poolt vabatahtlikult toimunud.

Re: Ühine laen

01 Apr 2012, 16:54

a) Maja müügi korral oletegi olukorras, kus maja võidakse müüja kolmandale isikule. Uus omanik saab Teid ise välja kirjutada, kuid mitte välja tõsta. Väljakolimisega seonduv vaidlus on üksnes aja küsimus ning tulevikus peate leidma endale uue elamispinna, juhul, kui Te ei kasuta kohtulikku kaitset.

b) Kirjast nähtub, et Teil on 2 last alealised. Täiskasvanud lapse osas ei ole Te täpsustanud, kas laps jätkab õpinguid gümnaasiumis või kutsekoolis. Alaealiste laste osas saate elatist nõuda kuni 1 aasta tagasiulatuvalt. Täiskasvanud laps, juhul, kui ta jätkab õpinguid gümnaasiumis või kutsekoolis, saab hagi esitada ise.


Vastas Maarika Pähklemäe

Re: Ühine laen

25 Apr 2012, 07:42

Tere,

Kas mul on võimalus seada kohtulik tõkend maja müügi kohta? Kui ja, siis kuidas käib protseduur ja mida see mulle annab?

Re: Ühine laen

30 Apr 2012, 14:35

Seltsingusuhte tuvastamise hagi korral saate tõendada oma panust ühise elamu soetamisel. VÕS § 589 lg 1 kohaselt seltsinglaste tehtavad panused, samuti seltsingu jaoks omandatud vara lähenevad seltsinglaste ühisomandusse ( seltsingvara). Seltsingu lõppemist sätestab VÕS § 596. Ilma dokumentidega tutvumata ei ole võimalik täpset seltsingu lõppemise alust öelda, kuid tundub, et Teie vaidluse puhul võib olla tegemist VÕS § 596 lg 1 p 2 seltsingulepingu ülesütlemisega seltsinglase poolt. Teie kirjast nähtub, et Teie elukaaslane ütles üles senise ühise panustamise jätkamise osas. Samas on VÕS § 597 lg 4 sätestab, et ülesütlemine ei ole lubatud, kui see on ebamõistlikult kahjulik kaasseltsinglasele. Seega juhul, kui Teie osas saab kasutada seltsingusätteid, siis saate peatada elamumüüki ka 597 lg 4 alusel, kuid selleks peate tuvastama seltsingusuhete olemasolu. Soovitan kindlasti pöörduda vahetult õigusnõustaja poole, kes uuriks dokumente ja annaks Teile vahetult nõu, kuidas on mõistlik toimida.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta