Eluaseme kulude jagamine elukaaslasega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eluaseme kulude jagamine elukaaslasega

05 Mai 2023, 20:26

Tere!

Olen ostmas korterit, laenu võtan üksinda, kolime koos elukaaslasega ja mõtleme, kuidas kulusid jagada nii, et hoida ära potentsiaalseid konflikte kooselu katkemise korral. Laenu tagasimakse tuleb u 650 eur kuus + kindlustusmaksed. Koos kommunaalkuludega peaks ligikaudne kuus eluasemele kuluv summa olema 900 eur. Teenime enamvähem võrdselt, mina veidi rohkem. Elukaaslane on nõus maksma pool kommunaalkuludest, kuna tegu on jooksvate kuludega. Kulude võrdsustamiseks võiks elukaaslane maksta mulle väikses ulatuses üüri (u 125 eur kuus), nii et meie igakuised kulud oleksid võrdsed. Elukaaslane väidab, et n-ö üüri maksmisega aitab ta mul maksta pangalaenu, mis ei ole temaga kuidagi seotud ning soovib teha omavahelise lepingu, et lahku minnes olen ma kohustatud maksma tagasi üüri, mida ta mulle koos oldud aja jooksul on maksnud. Kuna korter ei ole tema nimel, siis lahku mineku korral jääb korter mulle ning elukaaslane ei ole nõus, et tema on niisama oma raha "tühjalt maksnud".
Kuidas võiks antud olukorra lahendada? Kui olen kohustatud talle üürimaksed peale lahku minemist tagasi maksma, siis on ta n-ö elanud poolte kommunaalkulude summa eest?

Ette tänades

Re: Eluaseme kulude jagamine elukaaslasega

08 Mai 2023, 18:46

Tere

Vastajale tundub Teie mõttekäik õiglane ja kindlasti ei ole see vastuolus seadusega. Kuna korterit kasutavad mõlemad elukaaslased, on õige ja õiglane tasuda kommunaalmaksed pooleks. Samuti säästab Teie elukaaslane üürimaksed, mis kaasneksid korteri üürimisega, seega tundub õige ja õiglane, et ta tasub Teile üüri väärtuses, mis vastab poolele sellise korteri üürisummale.
Teine võimalus on võtta laen koos, tasuda kõik maksed (sissemaks, laenumaksed) pooleks ja vormistada korter kaasomandisse.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta