Ühisvara jagamine ja ettevõte

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara jagamine ja ettevõte

22 Jaan 2023, 13:42

Ostsime mõned aastad tagasi ühise maja, sellele on võetud laen 50/50, laenumakseid on teinud mees, aga mina olen teinud pangakonto kaudu laenumakse kuusummast 3-4 korda rohkem kulutusi (toit, laste arved, kõik suured ostud (aed, kamin ja ahi, saun, terrass ja haljastus ümber maja). Kas neid summasid arvestatakse maja müügiraha jaotamisel?
Kas mees saab maja müügist suurema osa kuna laenusumma on tema tasutud? Maja sissemakse on tehtud minu poolt, kas seda arvestatakse maja müügiraha jagamisel?

Minu nimel olev väikeettevõte on loodud enne abiellumist, kas mehel on õigus lahutuse korral ettevõtte varale ja ettevõtte kontol olevale rahale?

Re: Ühisvara jagamine ja ettevõte

23 Jaan 2023, 19:13

Tere

Küsimusest võib järeldada, et ollakse abielus ja maja on soetatud abielu ajal. Kui ei ole abiellumisel valitud muud varasuhet kui ühisvara, on kõik abielu jooksul soetatud varaesemed abikaasade ühisvara, mis kuuluvad abikaasadele võrdsetes osades sõltumata sellest kelle sissetulekust tegelikult makseid tehti (kuna ka abielu jooksul teenitud sissetulekud on ühisvara). Nii kuulub ühisvarasse maja ja abikaasade solidaarkohustus on ka maja soetamiseks võetud laen. Kui maja sissemakse on tehtud Teie poolt abielu jooksul teenitud vahenditest, on see ühisvara, kui kasutasite enne abielu teenitud raha või raha, mille saite enne abielu olemas olnud vara müügist, on see Teie lahusvara, mis tuleb abielu lõppedes vara jagamise käigus Teile tagastada.
Kui äriühing on loodud enne abiellumist, kuulub see Teie lahusvara hulka ja jaotamisele ei kuulu. Juriidilise isiku vara ei saaks jaotada ka juhul, kui ettevõte oleks loodud abielu ajal. Küll aga saaks jaotada osalust äriühingus.
Kui soovite detailsemat nõuannet soovitan registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/broneeri/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta