Haige vanema otsustusõiguse ära võtmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Haige vanema otsustusõiguse ära võtmine

02 Sept 2022, 18:36

Mu isal tuvastati aasta tagasi vähk. Olen märganud, et naine kellega ta mõned aastad on elanud manipuleerib teda ja elab nüüd täielikult tema ressurssidest. Manipulatsioon seisneb peamiselt selles, et treenida mu isa täielikult sõltuvaks endast. Nüüd mu isa ütles, et tal pole võimalik haiglasse minna pea operatsioonile, kui ta tolle naise nõudmisi ei täida. Mul on juhiload olemas ja tol naisel pole oma autotki ning kasutab mu isa autot. Ei imestaks, kui haigla pakub ka transporti sellistel juhtudel.

Mis on mu seaduslikud valikud oma isa kaitsmiseks selles situatsioonis? Otsustusõiguse võtmine? Naise vastu kriminaalsüüdistuse esitamine?

Re: Haige vanema otsustusõiguse ära võtmine

05 Sept 2022, 20:56

Tere

Ilmselt peate silmas eestkoste seadmist. Paraku tuleb nentida, et kirjeldatud olukorras eestkostet vaevalt et seatakse. Selleks peaks Teie isa teovõime olema piiratud, see tähendab tema võime oma tegudest ning nende tagajärgedest peaks olema oluliselt vähenenud vaimuhaiguse või muu psüühikahäire tõttu. Teie kirjeldusest ma teovõime piiratust välja ei loe.
Soovitada saab vaid isa toetada, tema jaoks olemas olla, talle oma abi pakkuda. Täiskasvanud isikuna, kes täielikult oma tegusid mõistab, on Teie isal õigus siiski ise otsustada mida ja kuidas ta oma elu korraldab.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta