Ühisvaras oleva korteri müümisest saadud tulu jagamine aastaid pärast abielu lahutust

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 3
Liitunud: 18 Sept 2019, 10:33

Ühisvaras oleva korteri müümisest saadud tulu jagamine aastaid pärast abielu lahutust

06 Apr 2021, 13:23

Mees ja naine erastasid korteri abielu ajal 1989. aastal EVP-de eest. Abielu lahutati 1998, naine oli korterist ära kolinud juba mõni aasta varem, mees jäi korteri kulusid ligi 25-ks aastaks kandma üksi. Ühisvara jagamise lepingut sõlmitud ei ole, seega on korter endiselt ühisvara.
Mees soovib nüüd korterit müüa, nõusolek endiselt abikaasalt on olemas. Kas see, et naine ühe osapoolena allkirjastab notari juures korteri müügilepingu, kus raha saajaks on märgitud mees, tähendab ühtlasi, et korter kui ühisvara sai sellega jagatud? Või on endisel naisel õigus veel ka hiljem küsida osa korteri müügist saadud tulust endale? Kui jah, siis kui pika aja jooksul on naisel õigus seda tagantjärgi küsida? Kas naisel oleks praegusel juhul korteri müügi juures põhimõtteliselt õigus endale nõuda poolt korteri müügist saadavast tulust või võib mees taotleda selle summa vähendamist näiteks poole küttekulu võrra selle 25 aasta osas, kus naine enam korteris ei elanud?

Postitusi: 2001
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Ühisvaras oleva korteri müümisest saadud tulu jagamine aastaid pärast abielu lahutust

14 Apr 2021, 21:55

Tere

Abikaasade varaühisuse vararežiimi korral kuulub abikaasade ühisvarasse kogu abielu jooksul soetatud vara (välja arvatud kinke või pärimise teel saadu). Varaühisus lõpeb lahutusega. Sõltumata vara jagamise ajast määratakse vara koosseis kindlaks varaühisuselõppemise ajaga, vara väärtus aga jagamise aja seisuga. Kui keegi on peale abielu lõppemist teinud vara väärtuse tõstmiseks kulutusi, saab seda arvesse võtta ja selle võrra tema osa vara jagamisel suurendada. Korteri kasutamisega seotud kulud tuleb aga kanda korteri kasutajal. Neid vara jagamisel võrdsuse printsiibist kõrvalekaldumise aluseks pidada ei saa.
Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 155 lg 1 kohaselt perekonnaõigusest tuleneva nõude aegumistähtaeg on 30 aastat nõude sissenõutavaks muutumisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Ühisvara jagamise nõue tekib varaühisuse lõppemisel, seega saab vara jagamist nõuda 30 aasta jooksul peale abielu lahutamist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta